přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. července 2003, 16:34

Zítra nastoupí čeští atleti ve třetím podniku Zlaté ligy

Trio českých reprezentantů se představí na pátečním mítinku Golden League v Římě.

Čtvrtý závod této sezony absolvuje oštěpař Jan Železný, který se svými letošními výkony blíží magické metě 90 metrů. „Jestli se mi to podaří už v Římě, je těžké odhadovat,“ uvedl světový rekordman a dodal: „Záleží také na počasí. Každopádně jsem na tom teď stejně jako při svých nejlepších závodech v této sezoně.“ Oproti svým původním předpokladům závodí Železný před mistrovstvím světa v Paříži pravidelně. „Nechtěl jsem příliš závodit v případě, že bych se cítil špatně,“ prozradil Železný, „v současné době to ale jde, takže startuji pravidelně.“












Foto: F. Macák


Na mítinku Golden Gala v Římě se v oštěpařském sektoru sejde kompletní světová špička včetně vedoucího muže letošních světových tabulek Sergeje Makarova z Ruska. „Sergej má vynikající fyzické předpoklady k vysoké výkonnosti,“ stručně zhodnotil přednosti svého největšího soupeře a občasného tréninkového partnera. Za dalšího vážného konkurenta považuje trojnásobný olympijský šampión a mistr světa dalšího ruského závodníka Alexandra Ivanova. Jednadvacetiletý oštěpař si před měsícem vylepšil osobní maximum na 88,90 m. „Ivanov je perspektivní, bohužel teď nestartoval na několika významných závodech,“ sdělil Železný. V Římě bude startovat také legenda světového oštěpu a úřadující mistr Evropy Steve Backley.

Od závodu oštěpařů očekává mnohé český překážkář Jiří Mužík: „Rád bych si stejně jako v Paříži vychutnal v přímém přenosu závod Honzy Železného,“ vzpomínal Mužík na svůj divácký zážitek z vítězného závodu Jana Železného na Golden League před týdnem. Nejlepšího času na 400 m překážek v letošní sezoně dosáhl sedmadvacetiletý závodník pražské Dukly 12. června na Zlaté tretře v Ostravě, kde obsadil druhou příčku výkonem 48,63. „Doufám, že moje forma ještě vyleze nahoru,“ řekl Mužík i s výhledem k nadcházejícímu světovému šampionátu v Paříži (23.–31. srpna).

„Chtěl bych skočit kolem 227 centimetrů, možná výš,“ prozrazuje své ambice na zítřejší závody Golden League Jaroslav Bába. Pro vítkovického výškaře bude vystoupení v Římě premiérou ve Zlaté lize. „Nejsem nervózní, teď už jsem zkušenější než v Birminghamu,“ vrací se Bába ke svému účinkování na halovém MS. Ke startu na Golden League dále uvedl: „Po mistrovství republiky juniorů jsem se necítil dobře, ale když jsem unavený, zpravidla závodím nejlépe.“ Náročný program čeká Bábu právě v následujících dnech. V pátek večer startuje na mítinku Golden League v Římě a v sobotu v 17 hodin nastoupí do soutěže výškařů při mistrovství ČR v Olomouci. Z italské metropole Bába odlétá před devátou hodinou ranní a na letiště Ostrava-Mošnov dosedá ve 14 hodin.

Starty českých atletů na mítinku Golden Gala v Římě (11. 7. 2003):
20,00 – Adam Ptáček (tyč)
21,08 – Jan Železný (oštěp)
21, 08 – Jaroslav Bába (výška)
21,08 – Tomáš Janků (výška)
22,20 – Jiří Mužík (400 m překážek)

Tomáš Klement

Vytisknout