přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zítra bude rozhodnuto o Atletovi roku

Atlet roku, anketa o nejlepšího českého reprezentanta královny sportu, se blíží ke svému vyvrcholení.

                                 Foto: Josef Čech

Do čtvrtka 25. října rozhodují sportovní novináři a atletičtí odborníci svými hlasy o vítězi ankety, až do vyhlášení 10. listopadu budou ale výsledky tajné.

Výběr nemají snadný, letos má Česko hned dva mistry světa – oštěpařku Barboru Špotákovou a desetibojaře Romana Šebrleho. Příjemným překvapením sezóny je také vicemistryně světa tyčkařka Kateřina Baďurová. I souboj na dalších místech lze očekávat vyrovnaný, mezi další úspěšné z dospělého MS (oštěpařka Brejchová, výškaři Janků, Bába, Laláková, překážkářka Hejnová) se derou mladí nositelé českého dresu – řada medailistů z dorosteneckého MS, juniorského ME, ale i ME dvaadvacítek.

Jak se v anketě hlasovalo, bude známo po slavnostním vyhlášení Atleta roku v sobotu 10. listopadu v hotelu Ambasador. Do té doby budou výsledky tajné. Široká veřejnost bude mít šanci být při tom v přímém přenosu, galavečer vysílá ČT1 od 21:30. Pořad bude uvádět Aleš Háma a Monika Absolonová. Loni s touto zpěvačkou vystřihl duet Roman Šebrle.

Aktuálně nejúspěšnějším aktivním atletem je Roman Šebrle, poprvé zvítězil v roce 2001, od té doby nenašel přemožitele. Pokud si letos připíše další výhru, bude jich mít na kontě již šest. Více má již jen rekordmanka ankety koulařka Helena Fibingerová, všech sedm titulů získala v řadě (poslední dva však za rozdělení na muže a ženy). Mezi vítěze juniorské kategorie patří pozdější úspěšní dospělí reprezentanti: desetibojaři Robert Změlík, Tomáš Dvořák, tyčkař Adam Ptáček, dálkařka Denisa Ščerbová, výškaři Svatoslav Ton a Jaroslav Bába.

Atlet roku, anketa novinářů a atletických odborníků, se koná od roku 1962. Ve své historii prošla řadou změn, původně vyhlašované jedno jméno nahradily v roce 1978 dvě – mužské a ženské. O deset let později se začali vyhodnocovat také junior a juniorka roku. Rok nato už však byl znovu oznámen jen jeden vítěz hlavní kategorie. V první polovině 90. let se výstup ankety ještě třikrát změnil, kombinovaly se dřívější postupy. Od roku 1997 se ustálilo vyhlašování čtyř jmen: atlet roku, junior, trenér, objev.

Michal Procházka

Vytisknout