přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. února 2004, 21:04

Zimní Pražská tyčka tentokrát ve znamení žen

Tyčkařka Kateřina Baďurová splnila limit na halové mistrovství světa do Budapešti, společně s dálkařkou Martinou Darmovzalovou také B limit na olympiádu.

Zimní Pražská tyčka v nafukovací hale na Strahově se ve středu stala překvapivě doménou žen. Vítězkou v tyčkařském sektoru se stala závodnice USK Praha Kateřina Baďurová. Ta se po téměř dvouleté přestávce prodchnuté zdravotními problémy dokázala bravurně vrátit.

Prvním triumfem se pro Baďurovou stalo překonání laťky ve výšce 425 centimetrů, splnila tak B limit na olympijské hry v Aténách. Pak si nechala zvýšit laťku ještě o 10 centimetrů, tedy limit na halové mistrovství světa do Budapešti. I když se laťka poměrně dlouho "houpala" ve stojanech, nakonec byla hranice 435 centimetrů překonána a Baďurová si tak zajistila letenku do Budapešti. "Byly to nejlepší skoky, které jsem v životě skočila," povídala nadšeně po závodech. " Měla jsem dlouho vleklé střevní problémy, záněty tlustého střeva. Dnešní den ale považuji za signál návratu do atletiky. Vůbec jsem nečekala, že bych dnes skočila limit." Ke svým cílům v Budapešti přítelkyně výškaře Tomáše Janků dodala: " Mistrovství světa je pro mě velkou výzvou a zároveň to bude další velká zkušenost. Zatím jsem se zúčastnila pouze jednoho takhle velkého srovnatelného závodu. Samozřejmě si ale uvědomuji, že světové skokanky jsou dnes někde jinde než já."

Zajímavá byla také podívaná v dálkařském sektoru. O prvenství bojovaly Martina Darmovzalová, mladičká Denisa Ščerbová a Lucie Komrsková. Výborně do soutěže vstoupila právě Ščerbová, která si vytvořila nové osobní maximum, když dolétla do vzdálenosti 644 centimetrů. Vítězkou ceny Enervitu se ale nakonec stala trojskokanka Martina Darmovzalová. 657 skočených centimetrů pro ni znamená nejen vítězství v soutěži, ale také absolutní osobní maximum a  splněný B limit na olympijské hry do Atén. I Darmovzalová si ale stěžuje na zdravotní problémy. "Byla jsem na operaci kotníku a stále to není úplně v pořádku, i na dnešní závod jsem musela kotník "zamrazovat", uvedla těsně po závodě. "Ani s technikou nejsem spokojená," dodala. Překonání B limitu na olympiádu v dálce ji spíše překvapilo. "Chtěla bych limit, ale v trojskoku, vždy, když se více v tréninku soustředím na trojskok, začne mi v závodě jít dálka a obráceně, " vysvětlila s úsměvem. "Ale mou prioritou stále zůstává trojskok, " prohlásila razantně Darmovzalová. Posledním závodem, kdy by mohla překonat limit na halové mistrovství do Budapešti, se pro ni stane mistrovství republiky mužů a žen, které se uskuteční příští víkend v hale Otakara Jandery.

Své loňské vítězství na Zimní Pražské tyčce v kategorii mužů obhájil svěřenec Boleslava Patery Adam Ptáček. Na to, aby porazil soupeře, stačilo Ptáčkovi překonání hranice 550 centimetrů. Soutěž mužů byla ovlivněna nepříjemným pádem Bělorusa Alexejeva přímo do "šuplíku". Stalo se tak hned na začátku soutěže, Alexejeva odvezla rychlá záchranná pomoc, ale i když pád na záda vypadal hrůzostrašně, žádná vážnější zranění se v nemocnici naštěstí nepotvrdila. Událost však vnesla do závodu mužů mírné napětí a tak se skákalo opatrněji než jindy. "Ovlivnilo mě to, byl jsem opatrnější. Jsem rád, že jsem zdravý a nic se mi nestalo," uvedl po závodě Ptáček. "Proto jsem i se svým dnešním výkonem spokojen. Cítím, že forma stoupá, do mistrovství světa se ještě potřebuji rozzávodit. Fyzicky se cítím také dobře, na závody si beru už i tvrdší tyče než v létě či vloni v hale." K cílům letošního roku prozradil: " Vrcholem halové sezony pro mě bude Budapešť, chci konečně prolomit "kvalifikační smůlu". Až po halovém mistrovství světa začnu myslet na olympiádu."

Kvalitní výkon předvedla také překážkářka Lucie Martincová, které o o chloupek unikl limit na halové mistrovství světa. Na 60 metrů překážek zvítězila v čase 8.12 sekund.

Tyč - muži: 1. Ptáček 550, 2. Jefremov 530, 3. Hončl 510, 4. Haraksim 510, 5. Ryba 490

Tyč - ženy: 1. Baďurová 435, 2. Hingstová 410, 3. Adamsová 410, 4. Kolevová 410, 5. Mládková 390

Ostatní disciplíny - muži:

60 m: 1. Kozlovský 6.88
800 m: 1. Tábor
1:49.41

Ostatní disciplíny - ženy:
60 m př.: 1. Martincová 8.12
400 m: 1. Bergrová
 55.48
800 m: 1. Lustigová 2:08.93
dálka: 1. Darmovzalová 657, 2. Ščerbová 644, 3. Komrsková 637

  

Karolína Farská

Vytisknout