přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zich chce v Ostravě "osobák" i finále

Na odpolední tiskové konferenci předstoupili před novináře - patrně poprvé - také očekávané hvězdy mistrovství. Domácí barvy reprezentoval český dorostenecký rekordman Václav Zich.

"Chtěl bych zaběhnout osobní rekord a postoupit na stovce do finále," říká Václav Zich, na Čecha netypicky sebevědomě. Na otázku, co z těchto dvou věcí preferuje, odpověděl: "Mám na to, abych běžel 10.50, možná 10.40, což by byl osobák a věřím, že to bude stačit na finále." Zich nezaváhal, ani kdo je jeho atletickým idolem: Shawn Crawford a Roman Šebrle. Druhý jmenovaný je pro mladého sprintera vzorem i jako člověk.

I ostatní vycházející hvězdy mají ve svých idolech jasno. U talentované tyčkařky, Australanky Vicky Parnovové - má již skočeno 440 cm a soutěžila třeba i na Zlaté tretře - snad ani nepřekvapí, že se upíná k Jeleně Isinbajevové. Američan William Wynne zatím kombinuje 110 a 400 m překážek, vzhlíží k Angelo Taylorovi, ale delší variantu "plotů" neupřednostňuje, obě jsou pro něj svým způsobem zajímavé.

Na první velké závody se všichni těší, i když nervozitu přiznávají, třeba i již poměrně zkušená Parnovová. "Doufám ale, že se dostanu do finále a dosáhnu na některou z medailí," věří. To Britka Asha Philipová už má zkušenosti z loňského juniorského (!) mistrovství v Pekingu, kde skončila čtvrtá. A kromě toho, že má letos ve své kategorii nejlepší čas na stovku - 11.37, je i mistryní světa ve skocích na trampolíně(!). Který z těchto sportů si nakonec Philipová vybere, možná rozhodne ostravský šampionát.

Mladým atletům se dostalo mnohých rad, obecněji se vyjádřil Wilson Kipketer, světový rekordman na 800 m: "Musíte pilně trénovat, abyste mohli předvést něco velkého." Šárka Kašpárková, mistryně světa, doporučila pro samotné mistrovství: "Nemáte co ztratit, jděte do závodů uvolnění, s radostí, s dravou nervozitou."

Další informace k mistrovství světa do 17 let v Ostravě najdete v rubrice Zaostřeno na ...

Michal Procházka

Vytisknout