přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zemřel olympijský šampion Gyula Zsivotsky

Slavný maďarský kladivář, otec desetibojaře Attily Zsivóczkého, zemřel po dlouhé nemoci v sobotu 29. září 2007 v 71 letech.

                                      Foto: EAA

S královnou sportů začal v patnácti letech a za svou kariéru dvakrát zlepšil světový rekord, v obou případech na domácí půdě. V roce 1965 poslal v Debrecínu kladivo do vzdálenosti 73.74 metrů, o tři roky později v Budapešti vylepšil světové maximum o další dva centimetry.

Gyula Zsivotsky reprezentoval na třech olympijských hrách. V roce 1960 a 1964 získal stříbrnou medaili, životního úspěchu se dočkal o čtyři roky později v Mexico City, kdy vyhrál v novém olympijském rekordu 73.36 metrů. Mimoto získal všechny medaile z evropských šampionátů. V roce 1958 bronz, za čtyři roky se stal mistrem Evropy a v roce 1966 skončil stříbrný.

V pozdějším věku byl trenérem svého syna Attily a viceprezidentem Maďarské atletické asociace. V roce 2000 obdržel od národní asociace titul "Atlet století" a stal se v pořadí dvanáctým "Maďarským národním sportovcem". Toto nejvyšší maďarské sportovní ocenění získal jako jediný ze zástupců atletiky.

David Klempíř

Vytisknout