přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Zemřel autor „maďarských tabulek“ Božidar Spirjev

Tvůrci bodovacích tabulek, které se celosvětově užívaly po téměř tři desetiletí, bylo 78 let.

V pondělí pustil server All-Athletics.com do světa smutnou zprávu, že umřel jeden z největších atletických expertů Dr. Božidar Spirjev, zakladatel, spoluvlastník a generální ředitel společnost Elite, která All-athletics provozuje.


Spirjev měl kořeny v Makedonii, ale narodil se v roce 1932 v bulharském Nevrokopu. Coby aktivní atlet byl mistrem Bulharska na trati 400 m př. a svou tehdejší vlast reprezentoval i na světové univerziádě. Do Maďarska se přestěhoval poté, co se v roce 1961 oženil s tamní dálkařskou šampionkou Irén „Baby” Kunovou. Nové občanství však obdržel až o 31 let později. To už dávno dospěli jeho dva synové – Attila, bývalý čtvrtkař překážkář a později manažer řady elitních závodníků, a Peter, který se věnuje šachu. 

Dr. Spirjev je tvůrcem slavných „maďarských bodovacích tabulek“, které oficiálně převzala IAAF. Se synem Attilou též vytvořil systém světového žebříčku, který spustili v roce 1979. I ten IAAF přijala za vlastní a užívala ho od roku 2001 do loňska. Posléze se Spirjevové vydali vlastní cestou a vytvořili databázi All-athletics.com.  
 

Adam Pražák

Vytisknout