přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. srpna 2003, 12:09

Železný v Paříži hned rozdával autogramy

Drtivá většina české výpravy včera odpoledne dorazila do dějiště mistrovství světa v atletice.

Dva dny před začátkem šampionátu na ně v Paříži čekalo krásné letní počasí, ale také mírné počáteční zmatky umocněné pověstnými  organizačními "schopnostmi" Francouzů. A tak se až k večeru mohli atleti ubytovat v univerzitním městečku na jihu metropole, které se dočasně proměnilo v atletickou vesnici.

Hned po příjezdu do vesnice čeští sportovci okusili přísná bezpečnostní opatření, která mistrovství provází. Kontrola na ně čekala už u vstupu do akreditačního střediska, přičemž jejich zavazadla mezitím putovala do zvláštního stanu. Poté, co nafasovali visačky a průkazky na pařížskou hromadnou dopravu, museli kvůli kontrole zavazadel vyrazit k hlavnímu vchodu na opačnou stranu areálu. Přestože boční vchod, který mají pod okny svých pokojů, byl z akreditačního střediska doslova pár kroků.

Prostoje při čekání na přesuny si atleti zpestřovali focením či studováním mapy Paříže. Kolemjdoucím bylo přitom hned jasné, kdo je hlavní hvězdou české výpravy. Děti čekající před vchodem do střediska i někteří pořadatelé žádali o autogram či společné foto nejlepšího oštěpaře všech dob Jana Železného, který se pokusí o zisk čtvrtého titulu mistra světa.

Podle vedení výpravy, které je v Paříži už několik dní, čekalo na české atlety v Brazilském domě sice čisté, ale dosti skromné ubytování. Přestože byl dům před třemi lety kompletně renovován, museli se atleti smířit například s tím, že toalety nejsou na pokojích, ale na chodbě. Zkrátka studentské koleje.

Navíc hrozí, že v noci nebudou mít Češi zrovna klid ke spánku. Okna jejich pokojů totiž ústí do ulice navazující na pařížský městský okruh, odkud se zrovna v noci ozývají sbíječky. Možnost stěhování do hotelu, k němuž se kvůli horku a hluku ve vesnici rozhodli někteří američtí atleti, ale vedení české výpravy vyloučilo. Naopak si pochvalovalo, že všechno zlé je alespoň k něčemu dobré. Čeští atleti to totiž mají vůbec nejblíže ze všech na tréninkový stadion Charléty.
                                                                                                    ČTK