přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2004, 21:40

Železný v kvalifikaci přišel, hodil a postoupil

Jediný kvalifikační pokus stačil nejúspěšnějšímu oštěpaři všech dob k postupu do pátého olympijského finále v kariéře.


Foto: F. Macák
Pouze jednou český fenomén Jan Železný odcházel z olympijské soutěže poražen, když při svém debutu v Soulu 1988 bral stříbrnou medaili těsně za vítězným Finem Korjusem. V kolébce Her v Řecku se osmatřicetiletý oštěpař bude pokoušet o zisk čtvrtého olympijského zlata v řadě za sebou. Železný na Stadionu Spyridona Louise nastoupil ve druhé kvalifikační skupině a hned  v úvodní sérii se zkušeně nominoval do sobotního finále. Oštěp poslal do vzdálenosti 81.18 m, o osmnáct centimetrů tak přehodil vypsaný limit pro přímý postup mezi elitu. Po zvolení za člena Mezinárodního olympijského výboru dnes v Aténách tak Železný zaznamenal úspěch také na poli sportovním.Méně se dařilo dalšímu českému oštěpaři v soutěži Miroslavu Guzdkovi. Sedmý muž loňského MS v Paříži se po dlouhotrvajících zdravotních problémech vypjal k výkonu jen 76.45 a v hodnocení obou kvalifikačních skupin obsadil 23. místo v konkurenci 34 závodníků.

Předčasně soutěž skončila pro jednoho z horkých kandidátů nejméně na účast v užším finále, německého reprezentanta Borise Henryho. Bronzový medailista z loňského světového šampionátu do kvalifikace ani nenastoupil pro zranění ramene.

Nejdelším kvalifikačním pokusem se blýskl Breaux Greer, vítěz nedávného mítinku Zlaté ligy v Curychu. Sedmadvacetiletý Američan dosáhl výkonu 87.25 m. Do finále s přehledem prošli také oba favorizovaní Rusové. Úřadující mistr světa Sergej Makarov za hod dlouhý 86.08, Alexandru Ivanovovi stačilo 82.18. Celkem deset závodníků pokořilo kvalifikační limit (81.00).  

Ve finále, které je na pořadu v sobotu 28. srpna od 19.40 hodin SEČ, se představí také čtyřnásobný evropský šampion a kamarád Železného Steve Backley. Jedna z posledních finálových disciplín atletické části XXVIII. olympijských her uvidí v boji o medaile i trojici finských oštěpařů Mikkolu, Pitkämäkiho a Närhiho. V elitní dvanáctce nastoupí celkem pět borců ze zemí bývalého Sovětského svazu.  

Výsledky kvalifikace oštěpařů na OH 2004:
Greer (USA) 87.25 Q, Makarov (Rus.) 86.08 Q, Vasilevskis (Lot.) 84.43 Q, Mikkola (Fin.) 83.64 Q, Värnik (Est.) 83.25 Q, Ivanov (Rus.) 82.18 Q, Pitkämäki (Fin.) 82.04 Q, Thorkildsen (Nor.) 81.74 Q, Železný (ČR) 81.18 Q, Närhi (Fin.) 81.06 Q, Rags (Lot.) 80.84 q, Backley (Brit.) 80.68 q...Guzdek (ČR) 76.45

Kompletní výsledky kvalifikace oštěpařů naleznete ZDE.  

Tomáš Klement

Vytisknout