Železný splnil limit do Helsinek

pondělí 18. července 2005
Oštěpař Jan Železný ve svém prvním startu sezony v pohodě přehodil normu pro srpnové mistrovství světa.
Světový rekordman se včera představil v řecké Soluni a vítězství na mítinku IAAF Grand Prix II si zajistil výkonem 83.43 m. Stanovený limit IAAF na světový šampionát má hodnotu 81.80 m, Železnému by stačilo překonat limit ČAS (79.00).

Při rozcvičování oštěpařů se strhl silný liják, v průběhu soutěže ještě mrholilo. V prvních třech pokusech se Železný teprve dostával do tempa, zbývající tři už poslal oštěp přes 80 metrů, nejdelší hod si nechal na šestou sérii.

Trojnásobný olympijský vítěz se tak stal dvacátým atletem v aktuální nominaci České republiky na blížící se MS v Helsinkách a může se těšit na svůj devátý světový šampionát v řadě. Třikrát získal zlatou medailï, dvakrát skončil na bronzovém stupni.

Výsledky oštěpu:
1. Železný 83.43, 2. Kovals 80.68, 3. Lusis (oba Lot.) 78.76, 4. Nau 77.88, 5. Nicolay (oba Něm.), 6. Horváth (Maď.) 74.75

O další prvenství českých barev na mítinku v Soluni se zasloužil výškař Jan Janků. Třiatřicetiletý závodník České Lípy na vítězství potřeboval 2.20 m, stejnou výšku zdolalo dalších šest soupeřů. Mezi nimi i Tomáš Janků, který skončil čtvrtý. Jan si ze Soluně odváží i skalp Jacquese Freitaga, mistra světa z Paříže 2003.