přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Železný se vrátil z ME

Se spokojeným úsměvem dnes vystoupil v Praze z letadla oštěpař Jan Železný po návratu z mistrovství Evropy, které pro něj skončilo bronzovým úspěchem.

V Göteborgu se mu splnil sen, když ve čtyřiceti letech získal jedenáctou velkou medaili v životě. Výsledek znovu označil za "pěknou tečku" za kariérou, třebaže ji ještě definitivně neukončil. Naopak doufá, že ještě letos bude schopen přehodit svoje letošní maximum, kterého dosáhl výkonem 86,07 metru hned v prvním závodě sezony v Dauhá.

To byl také důvod, proč opustil dějiště a výpravu dřív, než šampionát skončí. Už příští pátek bude házet na mítinku Zlaté ligy v Curychu a znovu bude chtít prohnat své nástupce, takže už před evropským šampionátem si připravil scénář individuálního odjezdu z mistrovství.

"Tahle sezona nebyla odpočinková. Jsem profesionál a chci svoji práci dodělat až do konce," řekl novinářům poté, co převzal od představitelů armády a ministerstva obrany dary vážné i nevážné - nechyběly pugéty a ozdobné skleničky, ale ani pétanque či plechovky s oštěpařovým vyobrazením jako upomínka na jeho přezdívku.

Po splněném cíli počítá s tím, že se mu bude loučit s kariérou snadněji. Přeje si ale, aby se mu v Curychu, případně potom ve finále Grand Prix ve Stuttgartu podařil ještě alespoň jeden velehod. Že na něj má, v tom ho ujistily dosavadní čtyři starty v sezoně, ve kterých předvedl vyrovnané výkony - tři nejdelší hody vměstnal do rozmezí 99 centimetrů.

"Rád bych, kdyby se mi ještě jeden dlouhý povedl. Myslím, že mám klidně na ještě větší výkon, než jsem předvedl na mistrovství Evropy (85,92)," řekl Železný, který si oproti svým zvyklostem přivezl zpět reprezentační dres jako vzpomínku na poslední velký závod kariéry.

Se soupeři se Železný v Göteborgu neloučil, s těmi nejlepšími se ještě uvidí v sektoru jako třeba s oběma svými přemožiteli Andreasem Thorkildsenem a Terem Pitkämäkim. Od nich si prý už v Göteborgu vyslechl komplimenty, od finského soupeře se zase dozvěděl, že byl jeho vzorem. "To bylo hezký," uvedl skromně Železný. I Thorkildsen jej prý viděl na stupních vítězů rád, protože v tom viděl symboliku. "Oni jako představitelé mladé pokračující generace, a já, abych se tam s nimi mohl rozloučit," řekl Železný.

Slavný oštěpař neměl v Göteborgu příležitost setkat se se svým někdejším soupeřem a přítelem Stevem Backleym, který ukončil kariéru po olympiádě v Aténách. Čtyřnásobný mistr Evropy z Británie nikdy nezískal titul na mistrovství světa či olympijských hrách a Železného start v Göteborgu pečlivě sledoval jako komentátor stanice BBC.

"Neviděli jsme se, jen si paní z BBC přišla za mnou pro telefon pro něj. Zaregistroval jsem ale, jak v jednom rozhovoru říkal, že by mi to i přál, abych vyhrál, ale zase na druhou stranu mi to tak moc nepřál, aby měl aspoň jednu věc víc než já," dodal s úsměvem trojnásobný zlatý medailista z MS i OH.

                                                                                                        ČTK