přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. dubna 2004, 17:50

Železný se vrátil z Afriky spokojen a s myšlenkami na svůj velký životní sen

Po téměř tříměsíčním pobytu v jihoafrickém Potchefstroomu se dnes do České republiky vrátil trojnásobný olympijský vítěz oštěpař Jan Železný.

Do Prahy dorazil usměvaný, opálený a s myšlenkami na svůj další velký životní cíl – uspět na olympijských hrách v Aténách. „Myslím, že jsem stále schopen hodit na velkých závodech daleko, pochopitelně přemýšlím jak o další zlaté medaili, tak i o jiném kovu. Ale nebudu nic předjímat, šance tu je, dokud závod neskončí…Je fajn jet na svou pátou olympiádu. Pochopitelně bych rád, aby to vyšlo, ale ne kvůli statistikách či kvůli tomu, abych se zapsal do historie, ale především kvůli sobě samému. Kvůli tomu, že to je můj velký životní sen a cíl,“ zamyslela se legenda světového oštěpu. Železný si z předchozích čtyř olympiád přivezl tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Trojnásobný olympijský vítěz tak má šanci na své čtvrté zlato za sebou na páté olympiádě letos v Aténách. 
 

Společnost mu při přípravě na vrchol letošní sezony v jihoafrickém Potchefstroomu postupně dělali i další čeští reprezentanti. Do Afriky si letos zaletěla tréninková skupina Ludvíka Svobody v čele s Tomášem Dvořákem, skupina Dalibora Kupky s Romanem Šebrlem, diskař Libor Malina či běžkyně Lída Formanová a další. Železný nápor českých atletů kvitoval s nadšením. „Bylo to fajn, opékali jsme si po večerech i maso na venkovním ohni, občas jsme zajeli na ryby a měli jsme příležitost podívat se i na malá lvíčata,“ popisoval na dnešní tiskové konferenci své mimotréninkové zážitky slavný oštěpař.

Dva měsíce prožil s oštěpařskou hvězdou také masér Tomáš Dřímal.Tomáš mi po svém odjezdu chyběl asi nejvíc, hodně mi pomohl a vděčím mu za to, že jsem zůstal zatím zdravej a tréninkový nápor jsem zvládl bez větších problémů,“ uvedl. Provázely ho pouze bolesti zad mezi lopatkama. „Ale v místě operačního zákroku to bylo všechno v pořádku. Úplně bez zdravotních problémů pochopitelně nejsem. Pokud nějaký sportovec tvrdí, že nemá žádné zdravotní potíže, tak buď lže nebo mu je tak čtrnáct…,“ prohodil s usměvem.


Železný se s novináři podělil i o své tréninkové metody. „Letos jsem do tréninku dal více než minulý rok. Vloni jsem byl po operaci zad, a tak jsem se více šetřil. Nyní jsem s ohledem na nadcházející olympijské hry trénoval víc,“ vysvětlil. Rozhodl se po šesti letech pozměnit techniku hodu. „Začal jsem opět házet spodním či polospodním obloukem, protože si myslím, že to je cesta k tomu, aby mé výkony byly kvalitnější. Naposledy jsem takhle házel v roce 1997. Na trénincích jsem stabilně házel poměrně daleko, olympijský A – limit jsem zdolal mnohokrát bez problémů. Ale vše se odvíjí od závodů, a teprve tam se uvidí, jak na tom opravdu jsem,“ řekl s úsměvem. Do Afriky se letos nepodíval jeden z velkých Železného soupeřů oštěpař Makarov.A docela mi to vyhovovalo, házel jsem sám, měl jsem rozběžiště v podstatě pořád pro sebe.“

Železný se vzhledem k bezproblémové přípravě rozhodl pozměnit i svůj plán startů v nadcházející letní sezoně. Před olympijskými hrami plánuje tři starty. První absolvuje za bezmála tři neděle. Čtrnáctého května se představí na mítinku IAAF Super Grand Prix v Doha, kde se kromě Železného objeví z českých atletů ještě oštěpař Guzdek, diskařka Pospíšilová, běžci Šuldesová s Tesaříkem. „Tam se teprve uvidí, jak na tom vlastně jsem. Předpokládám, že nyní se bude organizmus tak deset dní vyrovnávat se změnou klimatických podmínek, a pak by vše mělo být zase optimální“.
Délku hodu na svém prvním závodě v sezoně odmítl specifikovat. „Ale mé první závody se mi většinou vydaří. Taky bych jednou zase chtěl hodil přes devadesát. Naposledy se mi to podařilo před dvěma lety v Edmontonu,“ zamyslel se.  
Při dalším startu si budou Železného hody moci vychutnat diváci a fanoušci v České republice. „8. června, Zlatá tretra, to je pro mě srdeční záležitost,“ komentuje oštěpařská legenda. Třetí ze série závodů připadá na 27. června a mítink IAAF Super Grand Prix. „Mezi závody jsou i dostatečné pauzy na regeneraci. V červenci a srpnu již žádné další závodní starty neplánuji, vše podřídím přípravě na olympiádu.“

Karolína Farská

Vytisknout