přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. listopadu 2004, 19:40

Železný odlétá na jednání MOV a brzy začne trénovat

Světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný prožívá období bez tréninku a před zásadním rozhodnutím podat kandidaturu na post předsedy Českého olympijského výboru.


Foto: F. Macák
Příští týden se zrovna bude věnovat diplomatickým aktivitám, v neděli 21. listopadu odlétá do Lausanne na zasedání MOV, jehož členem byl v září jmenován. Železný se zúčastní společného jednání Komise sportovců MOV a Výboru MOV. „Na programu je hlavně zhodnocení olympijských her. Od olympiády se tyto složky MOV setkají poprvé,“ upřesnil staronový člen Komise sportovců MOV. „Zatím nemám přesnou představu, co v komisi budu vykonávat. Musím vědět, co všechno daná funkce obsahuje, kolik vyžaduje času,“ uvedl ke svému působení v Mezinárodním olympijském výboru.

V současné době je osmatřicetiletý oštěpař rozhodnut kandidovat na pozici prvního muže Českého olympijského výboru. „Zatím určitě do voleb jdu,“ prohlásil Železný pár týdnů před uzavřením oficiální kandidatury. „Pořád přemýšlím, jestli je správné kandidovat, protože olympijské hnutí není věc jednotlivce, ale věc všech. Je to postaveno vůbec nejvýš, nad ČSTV i všechny sportovní federace,“ uvažoval Železný, který neplánuje žádnou masovou kampaň před volbami předsedy ČOV: „spíš na toto téma poslouchám názory lidí, komunikuju. Měl jsem ohledně své kandidatury už spoustu jednání.“

Případný úspěch ve volbách do ČOV by zásadním způsobem ovlivnil sportovní kariéru trojnásobného olympijského vítěze a mistra světa: „v případě zvolení by to bylo úplně jiné. Těžko bych potom házel ve světové špičce. V opačném případě si ale absolutně dokážu představit, že příští rok ve špičce budu, oštěp v poslední době nešel moc nahoru.“

Atletickou přípravu na nadcházející sezonu má Jan Železný ještě před sebou. „Klasický trénink mi ještě nezačal. Nejdu halovou sezonu, takže mám ještě čas. Občas si zahraju tenis nebo fotbal, ale už mi to chybí, s přípravou začnu za týden,“ upřesnil. Také den voleb předsedy ČOV je za dveřmi, rozhodnutí padne 11. ledna 2005. Vedení Českého olympijského výboru je voleno na čtyřleté funkční období.

Tomáš Klement

Vytisknout