přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. ledna 2004, 15:16

Železný na více než čtvrt roku do Afriky

Dnes v pravé poledne se z ruzyňského letiště vzneslo letadlo s Janem Železným na palubě, aby po necelých třech hodinách letu přistálo v Londýně.


Foto: F. Macák
Z britské metropole pokračuje legenda světového oštěpu v podvečerních hodinách k cíli v jihoafrickém Potchefstroomu. V oblíbeném tréninkovém středisku se Železný objeví v pátek okolo osmé hodiny ranní. Do Potchefstroomu odcestoval světový rekordman už poosmé, tentokrát tam stráví více než tři měsíce. Návrat má naplánovaný až na 20. dubna. „Odlétám do prostředí, které dobře znám. Bude to dlouhé období, jednoduše daň za snahu být úspěšný. Rozhodně mě nečeká žádná zábava,“ sdělil Železný internetovému serveru České sportovní. Jednoznačným cílem Železného je kvalitní příprava na srpnový olympijský závod v Aténách.


Myšlenky na vyvrcholení letošní sezony a možná i kariéry trojnásobného olympijského vítěze provázejí už dlouho. „Hlavním cílem je pro mě olympiáda,“ prohlásil Železný v úvodu loňské sezony a k MS v Paříži poznamenal: „Na mistrovství světa pojedu v případě, že budu házet daleko, to znamená okolo devadesáti metrů.“

Do Potchefstroomu odlétal Jan Železný jako obvykle psychicky vyrovnaný, koncentrovaný na dlouhé a možná klíčové přípravné období před olympijskými hrami. „Je to silná osobnost a profesionál, žádným emocím nepropadá,“ hodnotí svého svěřence trenér Jaroslav Brabec a dodává: „hlavně musí vydržet zdraví, od toho se všechno odvíjí. Momentálně je na tom Honza po zdravotní stránce velmi dobře.“

Od počátku soustředění se Železný zaměří na hod spodním obloukem, naváže tak na úspěšnou techniku v závěru loňské sezony. „Nejde o žádnou novinku, takovýhle styl je pro Honzu přirozenější. Potřebujeme, aby ho to při odhodu víc roztáhlo, a hod tahal přes záda. Tímhle způsobem dává ruku víc za sebe a díky tomu má víc času hod natáhnout,“ popsal styl trojnásobného mistra světa Jaroslav Brabec, který do Potchefstroomu zamíří na přelomu února a března. „Teď už se Honza nemůže učit nic nového, musí dělat to, co mu vždycky přineslo ovoce a dál to vybrušovat,“ dodal Brabec.

Přesně za měsíc Železný v Potchefstroomu přivítá svého kamaráda a oddílového kolegu Miroslava Guzdka. Ještě před tím se na místě objeví čerstvý mistr světa a současný Železného největší soupeř Sergej Makarov. Ruský oštěpař Potchefstroom objevil před dvěma lety a zdejší příprava se mu osvědčila. Předchozí soustředění strávil právě s Janem Železným, který byl v mnohém jeho učitelem. „Letos Honza nemá v plánu s ním trénovat, ani mu zase nějak radit,“ uvedl Brabec. V zimním období se v populárním jihoafrickém středisku soustavně připravuje aspoň čtyři až pět špičkových oštěpařů. Vedle Guzdka a Makarova by se tam v době soustředění Jana Železného měli objevit také Estonec Värnik. Lotyš Rags, Nor Thorkildssen či britský veterán Backley. Už nyní jsou v Potchefstroomu dva čeští reprezentanti, půlkařka Ludmila Formanová i diskař Libor Malina plánují svůj pobyt na 5 týdnů. Začátkem února české řady doplní koulař Petr Stehlík.  

Tomáš Klement

Vytisknout