přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. dubna 2005, 16:04

Železný na prahu nabité sezony

Určitě víc závodů než v loňském roce hodlá letos absolvovat nejúspěšnější oštěpař historie Jan Železný.

Sezona 2005 vyvrcholí mistrovstvím světa v Helsinkách, oštěp je navíc zařazen mezi „bonusové“ disciplíny seriálu Golden League. Ze celkových šesti mítinků Zlaté ligy má Železný předběžně v plánu startovat pětkrát, kvůli svým povinnostem v Mezinárodním olympijském výboru pravděpodobně nestihne Golden Gala v Římě.

V současné době se trojnásobný olympijský vítěz připravuje v armádním středisku v italské Ostii, odkud se vrátí první týdfen v květnu. „Pro vrhače tu jsou výborné podmínky, ale Afrika je Afrika,“ stručně zhodnotil své soustředění a zavzpomínal na svůj oblíbený Potchefstroom v Jihoafrické republice.

Čas přípravy v Itálii tráví i další přední čeští vrhači. Diskař Libor Malina se dostává do vynikající formy, v posledním měřeném tréninku atakoval hranici 65 metrů. „Libor vypadá dobře, je na něm vidět, že jsme spolu v Africe trénovali už podruhé za sebou,“ uvedl ke svému reprezentačnímu kolegovi Železný.

Světový rekordman v oštěpu pochválil i přípravu Věry Cechlové, čtvrté diskařky olympiády v Aténách. „Věrka vypadá taky výborně, letos už by konečně měla udělat na mistrovství světa medaili,“ připomněl Železný věčně „bramborová“ umístění české diskařky.

Jan Železný pro nadcházející sezonu zatím potvrdil dva starty. V polovině května nastoupí na mítinku IAAF Suoer Grand Prix v katarském Doha, 9. června se pak zúčastní Zlaté tretry v Ostravě. Na mítinku v exotickém Kataru Železný startoval už v loňském roce, kdy závody znehodnotila písečná bouře, v níž český oštěpař skončil s výkonem 77.46. „Doufám, že se to nebude opakovat, ale možný je všechno. Každopádně tam jedu s tím, že si tam udělám osobák,“ usmál se osmatřicetiletý atlet.

„S přípravou to nevypadá tak špatně. Všechno se ukáže až na těch závodech. Do Doha už se těším,“ nechal se slyšet Železný. Stále však cítí drobný tréninkový deficit. Silová příprava odpovídá minulým létům, ale potřebuje ještě zapracovat na technické fázi. „Potřebuju se víc vyházet,“ potvrdil.

Před vystoupením na OH v Aténách měl Železný zdravotní problémy s úponem kotníku, aktuálně jsou podle jeho slov tyto nesnáze zažehnány. „Chci házet víc než loni,“ vzkázal pětinásobný účastník olympijských her, „kolik závodů to bude, se ještě uvidí. Program je nabitý, protože je oštěp v Golden League.“

V čele světových tabulek této sezony figuruje Američan Breaux Greer kvalitním výkonem 87.65. „Je to klasika, na začátku sezony hodí vždycky hodně,“ komentoval výkon svého soupeře Jan Železný, „ale věřím, že se Greer může zlepšovat.“

Tomáš Klement

Vytisknout