přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. srpna 2004, 20:38

Železný dostal opět Olympijský řád a chystá se pilovat angličtinu

Už podruhé se oštěpař Jan Železný stal členem Mezinárodního olympijského výboru.

Stejně jako před čtyřmi lety jej do komise sportovců zvolili sami  olympionici. Na rozdíl od minulosti se však této role tentokrát nechce předčasně vzdát, ale plně se jí věnovat. I proto, že už nemá v plánu
účastnit se velkých závodů.

Po neúspěšném boji o čtvrté olympijské zlato v Aténách složil slib a obdržel Olympijský řád, který měl na pověšený na krku i při slavnostním zakončení her. "Je to jako z pohádky. Řád myšího ocásku. Já už mám dva, jeden z minula," usmíval se osmatřicetiletý atlet po dnešním příletu do Prahy.

I když před třemi lety z MOV vystoupil, aby se mohl ještě naplno věnovat atletice, řád mu zůstal. Nyní se chce do funkcionářské práce vrhnout naplno, a proto se sezoně hodlá vrhnout do studia angličtiny. "Budu ji muset zlepšit a najít si nějaký kurz," plánoval Železný. Se svými dětmi se učit nebude. "Oni mají lepší gramatiku," dodal s úsměvem otec syna Jan a dcery Katariny.

Nedělní zakončení her si Železný příliš neužil. "Stáli jsme na pódiu jako nějací hlídači," komentoval, že s dalšími nově zvolenými členy komise sportovců jen přihlížel slavnostním proslovům. "Navíc jsem toho moc neviděl, protože jsme byli zavření v nějaké místnosti a sledovali televizi. Pak jsem ale šel mezi sportovce a užil si to," uvedl rodák z Mladé Boleslavi.

V Aténách stihl už i posnídat se šéfem olympijského hnutí Jacquesem Roggem. Přestože šlo spíše o formální setkání, Železný již plánuje, jak bude v MOV hájit zájmy sportovců. "Uvidíme, co bude potřeba a jak to půjde. Mohl bych třeba pomoci i českému sportu. Například v diskusi o zachování divoké vody na olympiádě," prohlásil.

I přes aténský nezdar a deváté místo ve finále na oštěp Železný  nezanevře. Dokonce plánuje zúčastnit se nějakého závodu již v nejbližší době. "Cítím se docela dobře. Noha nebolí a nejsem ani mentálně zničený. Klidně bych si zazávodil, když bude kde," řekl.
                                                                                                   ČTK