přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. srpna 2006, 16:09

Železný chce na konci kariéry bojovat o medaili

Oštěpař Jan Železný v sobotu odjede do Göteborgu bojovat o medaili ve svém posledním velkém závodu v kariéře.

Na mistrovství Evropy nebude patřit mezi velké favority, přesto si věří, je zdravý a vyzařuje z něj odhodlání. Hodlá se poprat i o nejcennější kov, který mu z kontinentálního šampionátu ještě jako jediný chybí. 

"Vím, jaké jsou možnosti, takže s medailí bych byl spokojen. Ale mohu vyhrát, když se mi podaří jeden hod a když budu mít štěstí," řekl dnes Železný v rozhovoru s novináři v Praze-Troji. 

"Dřív jsem házel dál, ale nevzdávám to. Chci do toho jít, chci bojovat, i kdybych měl třeba malou šanci," prohlásil odhodlaně. V přípravě na poslední rok kariéry ho v den čtyřicátých narozenin přibrzdilo zranění lýtka, ale už je zase zdravý a nedávný závod ve Stockholmu ho o tom přesvědčil. Hodil tam nový světový rekord věkové kategorie nad 40 let výkonem 85,08 metru. 

"Tam jsem se přesvědčil, že házet umím. A mohl jsem tam hodit ještě dál. Evropu jsem sice nikdy nevyhrál, ale nemusím nikomu nic dokazovat. Nejedu si tam jen zazávodit, ale soutěžit naplno," uvedl trojnásobný olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman. Dnes absolvuje předposlední trénink, poslední ladění formy ho čeká v sobotu v Göteborgu. 

V redukovaných evropských tabulkách je čtvrtý, mezi velké favority budou při neúčasti Rusa Sergeje Makarova patřit olympijský vítěz Nor Andreas Thorkildsen a Fin Tero Pitkämäki. "Nebyl jsem favorit ani na olympiádě v Sydney, a taky jsem tam vyhrál. Šanci má každý finalista," konstatoval. "A na ty dva bude vyvíjen velký tlak," označil svou výhodu. 

Důležitá pro jeho pohodu bude pondělní kvalifikace. Pokud se mu vydaří první hod, psychicky ho to podpoří. Po kvalifikaci by ale prý potřeboval týden na regeneraci. "Ale to mi nikdo nedá," usmíval se. Když postoupí, nebude ve dnu volna dělat vůbec nic, maximálně půjde na masáž. 

Na Göteborg má dobré vzpomínky, před jedenácti lety tam vyhrál mistrovství světa. "Tehdy to bylo to jedno z nejsnažších MS v kariéře," vzpomínal. A že to bude letos poslední závod v kariéře? "Necítím nervozitu, těším se víc než v minulých letech. Protože jsem se rozhodl, že skončím, tak mi to pomáhá," řekl. 

Chce hlavně reprezentovat, má totiž poslední šanci obléct národní dres. "Za to mi to stojí," pravil. Neví ale, jestli na něj na stadionu nedolehne nervozita. "Myslím, že ne," přemítal. V Ostravě při Zlaté tretře ho ale nostalgie přepadla. "Jenže ME je o něčem jiném, je to pro mě poslední závod se lvíčkem na prsou. Medaile pro mě znamená víc než mítinky a peníze," pravil Železný, který se chystá letos ještě do Curychu. 

Ve startovní listině bude jasně nejstarší, ale na světový rekord mezi veterány nad 45 let už nemyslí. Hodil nejlepší veteránský výkon i nad 35 let, tehdy však vyhrál mistrovství světa a o jeho výkonu se nemluvilo tolik jako dnes. "Já se na to nedívám, pro mě to nic neznamená. Motivace to není," mávl rukou. "Ale rozhodně mě na mistrovství světa veteránů nikdo neuvidí," usmál se. 

Ze Švédska se vrátí dřív než ostatní členové výpravy, takže kolegyni oštěpařce Barboře Špotákové bude držet palce už doma u televize. Trénoval s ní v Jihoafrické republice a vidí v ní velký talent. "Má na to, aby jednou házela přes sedmdesát metrů a vyhrála olympiádu v Pekingu," prohlásil. Hodlá jí snad příští rok, kdy bude trenérem Dukly, připravovat? "Nebudu spekulovat. Když bude chtít pomoct, jsem k dispozici," dodal.

                                                                                                          ČTK