přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. června 2003, 11:25

Železný chce českým divákům ukázat, co umí

Zlatá tretra znamená pro Honzu Železného hodně. Je to pravděpodobně jeho jediný závod na domácí půdě v letošní sezoně.

Příprava na 12. června je stejná jako na mistrovství světa či Evropy. „Deset dní před závodem už neházím, trénuji jednofázově každý den, ale bez oštěpu, stejně už nic nemůžu dohnat,“ upřesňuje Železný. V posledních čtyřech dnech si dá volno a doladí formu. Vstup Zlaté tretry do mítinků Super Grand Prix oceňuje. „Je to docela bomba. Už asi nikdy nebudu mít lepší šanci startovat před domácím publikem v mítinku takové kategorie. V Ostravě byli vždycky výborný lidi. Je to malý stadion a tak jsou závodníci více v kontaktu s diváky. Mám rád, když stadion vře a dává najevo své emoce,“ uvedl.

Foto: F. Macák

Železný počítal s tím, že jeho prvním startem v sezoně bude právě Zlatá tretra. Své plány ovšem s přibývající formou přehodnotil. 24. května se ukázal na mítinku v německém Halle. „Cítil jsem, že bych mohl hodit daleko. Chtěl jsem to vyzkoušet“. Zkouška se povedla, Železný hodil 87,92 metrů s nevýhodným větrem. „I po Halle jsem se cítil překvapivě dobře. Ani mě nic moc nebolelo,“ dodává.
O týden později Železného ve světových tabulkách předběhl Sergej Makarov. V Desavě hodil 90,11 metru. „Jeho výkon mě nepřekvapil. Čekal jsem to, protože na trénincích vypadal velice dobře. Je to skvělý závodník, myslím tedy po fyzické stránce. Psychicky je to s ním složitější. Kdybych byl trenér, tak bych chtěl takového atleta. Po psychické stránce bych si ho už zpracoval,“ prohodil s úsměvem Železný.
12. května Makarova na Tretře neuvidíme. „Mně to nevadí. To není jako v bězích, já vedle sebe nepotřebuju kvalitního soupeře. V oštěpu je každý sám za sebe. Potřebuju pouze diváky,“ uvedl.

Přáním Železného je před českým publikem hodit přes 90 metrů. „Ale slíbit to nemůžu. Přes 80 to ale určitě bude,“ smál se Železný. „Dneska už taky záleží na tom, jestli se trefím do toho správného dne. Ale pokud mám formu, tak výkon předvedu,“ uvedl světový rekordman a trojnásobný mistr světa. 

Podrobnosti o Zlaté tretře naleznete v rubice ZAOSTŘENO NA...

Karolína Farská

Vytisknout