přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. května 2010, 16:16

Železného parta rozjela sezonu výborně

Trio svěřenců světového rekordmana si již zajistilo účast na ME. Kouč Železný z toho velké závěry nedělá, i když si Veselý výrazně posunul osobák, Frydrych začal vysoko, jak loni skončil, a Klimešová se po 2 letech dostala za 60 m.

„Až hodí těch 86 na mistrovství Evropy, tak budu opravdu vykulený,“ glosoval Jan Železný třeba aktuální světový výkon roku Vítězslava Veselého 86.45. „Na druhou stranu prodal, na co má. Udělal konečně celou přípravu,“ přiblížil kouč. Podle Železného právě Veselý postrádal v minulých sezonách možnost odházet tolik, aby vypiloval techniku, se kterou se stále pere. A pral se i v Olomouci, v šestém pokusu se mu však podařilo poměrně optimálně srovnat.


Jan Železný - foto (3x): www.graf.cz

Byl z toho už zmíněný hod za 86 metrů, který je vstupenkou na velké mítinky „Když hodíte takový výkon, hned dostanete pozvánku. Víťa pojede do Šanghaje a je na tom paradoxně líp než Petr,“ řekl Železný s odkazem na Frydrycha, který má po neděli už dvakrát hozeno za 84 metrů, ale do Diamantové ligy zatím nebyl přizván. Na druhou stanu stabilita je pro šampionát důležitější než jeden dlouhý hod, a Frydrych takovou výkonnost loni předváděl.

Ostatně Železný přiznává, že pro jeho hodnocení stojí nejvýš vrcholná akce. „Pro mě má u Víti pořád větší hodnotu olympijské finále než jeden výkon. A úplně nejspokojenější budu, až to někde cinkne,“ povídá. „Na velkých závodech rozhoduje hlava. Tam nejde o výkon, ale výsledek,“ zná dobře ze své zkušenosti, z vlastních výher i porážek.

Oproti Veselému má Petr Frydrych výhodu v tom, že má techniku mnohem více zažitou. „Sice měsíc a půl neházel kvůli zádům, ale já jsem věřil, že limit na mistrovství Evropy hodí, Že to bude 84 v tomhle závodě, to jsem neočekával,“ přiznal trenér Železný. „Nemohl jsem chodit třeba ani pořádně činku, ale hodně jsem zase naběhal a naposiloval jinak,“ vysvětlil Frydrych. „V Olomouci jsem se snažil hodit technicky. Limit se mi povedl hned prvním pokusem, ale když jsem viděl, co předvedli kluci, šel jsem říct rozhodčím, že budu házet dál,“ popsal situaci před svým nejdelším pokusem 84.77.

Mužská soutěž skončila a začal déšť, který pak postihl závod, v němž byla Jarmila Klimešová. „Naštěstí soutěž netrvala tak dlouho, bylo nás osm, takže jsem tolik nepromrzla,“ zmírňuje oštěpařka ztížené podmínky v Olomouci. Také ona měla potíže se zády – od závodu v Africe před dvěma týdny, ale jelikož ji při prvním hodu nebolela, nebála se do toho opřít. Vcelku pohodlně splněný limit pro ME z poslední série je uklidněním v sezoně, ale i povzbuzením k ještě lepším výkonům.

„Loni jsem se dávala dohromady po zranění, srovnávala se s novými věcmi u nového trenéra. Letos to vypadá, že by se z toho mohlo něco vyklubat,“ přeje si Klimešová, která by ráda posunula již čtyři roky starý osobní rekord 62.60, a také se konečně na soutěži mezi dospělými prosadila do finále, na což by měl stačit i třeba ten „nedělní“ hod.

Jak vidí trenér Železný svou skupinu? „Myslím, že jsem měl velké štěstí, že jsem dostal výjimečné talenty. Někdo na takové čeká celý život. Navíc jsem kolem sebe viděl spoustu talentů, ale neměli „hlavu“. Tady všichni chtějí něco dokázat, ne být jen mistři republiky, ale dostat se do světové špičky.“ Nejbližším závodním plánem skupiny Jana Železného je nedělní vrhačský mítink v německém Halle an der Saale (15. a 16. 5.), a potom následuje za týden první extraligové kolo v Ostravě (22. 5.) pro Klimešovou a Diamantová liga v Šanghaji pro Veselého a Frydrycha (23. 5.). Závodní květen by měli uzavřít opět všichni na Zlaté tretře 27. 5.

vesely_08LEIRIA_ag_v.jpg
Veselý
frydrych_mcr22_2009_jk_v.JPG
Frydrych - foto: J. Kucharčík
klimesovaZT06AGv.JPG
Klimešová


Michal Procházka

Vytisknout