přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ze stínu Ósaky vystoupí Jablonec

O víkendu 1. a 2. září vyvrcholí nejen mistrovství světa v Ósace, ale také sezóna pro úspěšné atlety do 22 let. Jablonec nad Nisou hostí šesté mistrovství ČR této kategorie.

Diváci zde uvidí tři medailisty z mistrovství Evropy do 22 let v maďarském Debrecínu a majitele všch pěti cenných kovů z ME juniorů v nizozemském Hengelu. Vyplatí se přijít fandit i dalším úspěšným reprezentantům z těchto evropských akcí na nový stadion na Střelnici, kde kromě výborné atletiky je i krásný výhled na pořadatelské město a jeho okolí. Šampionát začíná v sobotu i v neděli v 11 hodin.

Lákadlem do Jablonce budou bezpochyby medailisté ze světových akcí. Hned dvěma bronzovými úspěchy se může pochlubit dálkař Roman Novotný. Kromě ME své kategorie v Maďarsku zabodoval také na univerziádě v thajském Bangkoku. Na loňském MČR22 v Uherském Hradišti byl tento atlet ozobou šampionátu, když získal tři (!) zlata: kromě „své“ dálky, také ve výšce a trojskoku. Do Jablonce se znovu chystá na tři disciplíny, jen trojskok nahradí stovka. „Nečekám velké výkony, ale chci si dobře zazávodit. Za týden poté mě ještě čeká baráž, chci pomoci svému klubu do extraligy,“ říká atlet AK Kroměříž. Jeho vítězství v dálce a výšce jsou reálné, ve sprintu však lze čekat větší konkurenci. Novotný však upozornil na další důležitý závod konaný příští víkend v Olomouci. Finále mistrovství republiky družstev hostí také v sobotu Sušice.

Na startu již zmiňované stovky bude další účastník ME22 Libor Žilka, ale třeba také Ondřej Benda nebo Jan Schiller. Posledně jmenovaný se specializuje na dvojnásobnou trať a reprezentoval na ní v Debrecínu, ve finále doběhl osmý. Schiller změřil síly i se sprintery na vysokoškolské olympiádě a zůstal jen těsně pod stupni vítězů čtvrtý. V Jablonci se však proti němu na dvoustovce postaví další výborný sprinter Vojtěch Šulc, který v Maďarsku vybojoval stříbro. „Cílem je vyhrát, ale bude tam silný soupeř Honza Schiller, takže buď já nebo on,“ je si vědom Šulc velkého souboje o zlato.

Výbornou úroveň bude mít čtyřstovka, kde diváci uvidí kompletní úspěšnou štafetu z Debrecínu. Po famózních výkonech všech členů týmu tam borci doběhli čtvrtém místě. V Jablonci si to však Petr Klofáč, Marek Hrubý, Petr Vaněk a Theodor Jareš tvrdě rozdají o medaile. Vynikající bude i půlka, kde se utkají juniorský mistr Evropy na stýplu Jakub Holuša, který umí ale i tuto trať velmi rychle, Martin Hrstka, semifinalista stejného šampionátu ale na osmistovce. Nechybí však také Miroslav Kaplan, kterému unikl o 3 desetiny limit na dvaadvacítky, nebo Petr Ondroušek stříbrný z MČR dospělých v Třinci. Napínavý souboj můžeme čekat i od mílařů Tomáše Belady, Zdeňka Medlíka, držitelů prvního a druhého v obou případech výborného času v této kategorii, ale taká Václava Janouška, časem třetího, ale mistra republiky mezi dospělými.

V technických disciplínách bude kromě zmiňované dálky lákat pozornost disk se stříbrným z Debrecínu Janem Marcellem. Ten se objeví i v kouli, tam má však zdatného soupeře v Remigiu Machurovi ml., ale třeba také ve Vladislavu Tuláčkovi, čtvrtém z juniorského ME v Hengelu. Ve skoku o tyči se představí další talentovaný junior Jan Kudlička.

Mezi ženami poutá oprávněně největší pozornost česká juniorská rekordmanka na stovce, Kateřina Čechová. Na této trati je bronzová medailistka z MEJ jednoznačnou favoritkou, na dvoustovce by jí měla zdatně sekundovat Martina Dostálová. Čtvrtce jasně dominuje Jitka Bartoničková, půlce Lenka Masná, obě účastnice dvaadvacítek, Masná dokonce semifinálová.

Ozdobou budou starty vícebojařek. Juniorku Elišku Klučinovou, stříbrnou z Hengela, uvidíme v oštěpu, dálce a výšce. V obou skokanských disciplínách patří mezi favoritky na medaili. Teprve dorostenka Nikol Ogrodníková na „svém“ šampionátu v Ostravě selhala v kouli, na juniorském ME však zabodovala bronzem. Oštěp i 100 m překážek, ve kterých se v Jablonci představí, patří k jejím nejlepším, v obou může právem pomýšlet na titul. Kladivářka Kateřina Šafránková, stříbrná z MEJ v Hengelu, by si ráda sáhla na medaili nejen ve své disciplíně, kde je jasnou favoritkou. Její výkonnost ji opravňuje pomýšlet i na úspěch v disku a kouli, kde rovněž ukáže své umění.

Krátká historie šampionátů do 22 let pamatuje pět pořádajících měst. Po úvodním mistrovství v roce 2002 na pražské Slavii následovala Litomyšl, poté „třikrát Morava“ Hodonín, Olomouc, Uherské Hradiště. Do Čech se šampionát vrací Jabloncem nad Nisou, městem atletice zaslíbeném. Ani nucený odsun na dřívější rozcvičovací stadion kvůli fotbalistům nepohřbil královnu sportu pod Jizerskými horami. Dva roky „mladý“ ovál bude brzy následovat nově zrekonstruovaná hala.

Nejvíce individuálních dvaadvacítkových titulů posbírala Kristina Bažatová – celkem šest, po třech na stovce a dvoustovce. Její sbírka je nejlepší i absolutně, mezi muži k ní mají nejblíže Roman Novotný se čtyřmi vavříny (dvakrát v trojskoku, po jednom v dálce a výšce) a Michal Fiala. Ten všechny posbíral v kladivu a je tak nejúspěšnějším mužem pokud jde o tituly v jedné disciplíně. Ne však absolutně, všech pět dosavadních mistrovství totiž vyhrála Lenka Ledvinová. Ani jeden však svou sbírku nerozšíří, Ledvinová reprezentovala na MS v Ósace, Fiala letos nezávodí.

O kvalitě mistrovství mluví rekordy a jejich držitelé. Mezi muži je to třeba Jiří Vojtík na 100 i 200 m, na 110 m př. Stanislav Sajdok, ve výšce Jaroslav Bába, v tyči Adam Ptáček. Ženským tabulkám šampionátu vévodí například na čtvrtce překážek Zuzana Hejnová, v dálce Denisa Ščerbová, kladivu Lenka Ledvinová, oštěpu Barbora Špotáková.

Michal Procházka

Vytisknout