přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. listopadu 2010, 16:27

Zbývá týden do uzavření veřejné části volby světového atleta roku

V neděli 7. listopadu skončí internetové hlasování o nejlepšího atleta sezony. Online část ankety organizované IAAF probíhá na stránkách světové asociace.

Na možnost vyjádřit se k volbě atleta roku 2010 na světě jsme upozorňovali již předminulý týden v Tématu týdne. Šance ovlivnit výsledek finální volby končí pro veřejnost v tuto neděli, tj. sedmého listopadu o půlnoci monackého, tedy našeho středoevropského času na této stránce. Vítězné trojice v obou kategoriích pak obrazně předstoupí před zvláštní jury Světové asociace atletických federací, která vybere vítězného muže a ženu.

Premianti 2007 ve hře
A jak vypadá situace při pondělním odpoledni, nějakých 150 hodin před koncem? Předně se zdá, že čelná tria mají nad svými soupeři docela navrch. Zatím stále může nastat situace, na kterou jsme upozorňovali již při první prezentaci ankety: Může se opakovat tři roky starý scénář, v němž se světovými atlety stali Meseret Defarová a Tyson Gay.

Je však třeba říct jedním dechem, že pozice etiopské vytrvalkyně je na čele ankety takřka neotřesitelná (hovoříme-li o internetovém hlasování), zatímco americký sprinter ještě nemá zdaleka nic jisté. Navíc proti Boltovu přemožiteli stojí letošní světoví rekordmani, Gay se může pochlubit „jen“ výkonem roku. Eritrejský půlmaratonec a dosavadní lídr ankety Zersenay Tadese i jeho pronásledovatel, keňský půlkař David Rudisha by byli při volbě panelem IAAF pravděpodobně mírnými favority.

Také výsledné volbě Defarové stojí v cestě překážky. Sice proti sobě nemá takové „těžké váhy“ jako Gay, ovšem prozatím druhá Milcah Chemos Cheiwaová i třetí Fabiana Murerová se narozdíl od Defarové mohou pochlubit prvenstvím v Diamantové lize. Keňská stýplařka neskončila letos ve všech jedenácti závodech hůře než druhá, v sedmi závodech zvítězila. Brazilská tyčkařka zase lámala jihoamerické rekordy, ve své zrádné disciplíně neskončila hůře než třetí a tucet (tedy dvě třetiny) z osmnácti startů proměnila i v triumf.

Zúženou nominaci, jak ji vyberou fanoušci, budeme znát už příští týden, na konečný výsledek ankety si musíme počkat do 21. listopadu, který bude vyhlášen při tradičním gala večeru IAAF.

Michal Procházka

Vytisknout