přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zbývá 999 dní do zahájení mistrovství světa v Koreji

Po čtyřech letech od Ósaky se vrátí do východní Asie největší setkání atletů planety. Hostitelé z korejského Tegu (Daegu) spolu s IAAF začali odpočítávat tisíc dnů do rozjezdu MS.

Třináctý světový šampionát, který se bude konat od 27. srpna do 4. září 2011, byl poprvé svěřen Korejské republice. Tegu má ale zkušenosti s pořádáním Světové univerziády (2003). Při příležitosti tisícovky dní do  slavnostního otevření výhradně atletické akce se v místě konání sešli organizátoři a další místní osobnosti spolu se zástupci světové atletické asociace (IAAF). Mluvčím domácích byl Kim Bum-il, starosta Tegu – třetího největšího města země, a výkonný ředitel IAAF Pierre Weiss. Kromě nich byl přítomen také korejský člen Rady světové asociace Park Jung-ki a dlouhá řada místních osobností, ať už atletických funkcionářů, politiků, ale i zástupců firem. Na fasádě sídla místního organizačního výboru (LOC) byly odhaleny hodiny, které právě odpočítávají dny do začátku.

Kromě spíše symbolických kroků však Korejci učinili či se chystají učinit i řadu dalších v propagaci šampionátu a atletiky vůbec. Včera byly spuštěny webové stránky mistrovství (pozor, stránky fungují v prohlížeči Internet Explorer, např. v Mozille však neúplném grafickém zpracování) a prezentována byla také publikace ‚The Fun Stories of Athletics‘ (Zábavné příběhy atletiky), autor Doo Hyun Goo, atletický novinář, chce jejím prostřednictvím vzbudit zájem o královnu sportu mezi svými krajany. Do třetice byla představena činnost Rady Hnutí pro lepší Koreu, které by měla rovněž zapracovat na propagaci MS.


Oficiální logo MS se teprve chystá, toto je dočasné

Atmosféru k slavnostnímu obědu navodil prezident IAAF Lamine Diack, jenž pozdravil přítomné prostřednictvím videonahrávky. Diack vyjádřil hluboké přesvědčení, že pořadatelé pomohou podpořit zájem veřejnosti o atletiku, který pak vytvoří „tu nejlepší atmosféru pro top atlety“. Prezident to přímo nezmínil, ale právě uplynulé MS v Ósace do značné míry zklamalo diváckou návštěvností, která se výrazněji koncentrovala jen na dny s domácími nadějemi. Mluvil také o příležitosti, se kterou střetává dnešní atletika. „Jak zajistit, že atletika zůstane nadále atraktivní pro mládež na celém světě. Právě mistrovství světa v atletice je klíčovým propagačním nástrojem,“ prohlásil Diack. Současně vyjádřil potěšení nad tím, že Korea přijala zákon zavádějící atletiku do výuky tělesné výchovy na školách. Uzavřel tím, že ambiciózní sen města Tegu čeká před jeho splněním ještě mnoho práce, přesto prý perezident věří, že MS pomůže rozvinout atletiku nejen zde v zemi nebo na kontinentě, ale po celém světě.

Jižní Korea ještě nikdy nezískala na světovém šampionátu medaili, na olympiádě uspěla dvakrát zlatem a jednou stříbrem, výhradně v maratonu – Kee-Čung Son se radoval v Berlíně 1936 a Jung Čo Hwang v Barceloně 1992. Stříbro získal o čtyři roky později v Atlantě 1996 Bong-Ju Lee. Přesto dostala organizátorsky přednost před favority z Moskvy, kteří pořádají MS až 2013.

Michal Procházka

Vytisknout