přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. března 2017, 14:14

Zbrojí se na maraton pod dvě hodiny

Hranice dvou hodin je v souvislosti s maratonem až mytická. Celé generace spekulují, zda se ji kdy někomu z běžců podaří pokořit a s každým novým světovým rekordem na této trati ubývá těch, kteří to považují za vyloučené. Aktuálně k ní zbývají díky výkonu z roku 2014 Denise Kimetta necelé tři minuty. Odmáznout zbytek má za cíl projekt Breking2, který vymyslela a financuje Nike.

Nápad se zrodil v roce 2014 a firma Nike jej evidentně bere velmi vážně. Složila pro něj celý tým odborníků na trénink, sportovní vybavení, výživu, psychologii a další užitečná odvětví a především pak angažovala trojici kandidátů, kteří by se o pokoření dvouhodinové hranice na maratonu měli pokusit. Tvoří ji majitel historicky třetího nejlepšího času 2:03:05 Eliud Kipchoge z Keni, světový rekordman na půlmaraton Zersenay Tadesse z Eritreje a Etiopan Lelisa Desisa s OR 2:04:45.

Jako „místo činu“ byl vybrán autodrom v italské Monze, kde se jezdila Velká cena San Marina ve formuli 1. „Průměrná teplota zde je kolem 12 st. Celsia, bývá často oblačno, což dále snižuje nebezpečí vysokých teplot. Komplex je navíc díky četným stromům a zapuštění do okolí chráněn proti velkým poryvům větru,“ zdůvodňuje Nike volbu ve své tiskové zprávě a doplňuje další faktory – třeba kvalitní asfalt, který je na motoristickém okruhu samozřejmostí a pak také možnost vytyčit 2,4 km dlouhý okruh, což je ideální vzdálenost z hlediska optimálního rozvržení tempa, možnosti koučování a občerstvování.

Datum rekordního pokusu ještě nebylo ohlášeno, známy jsou však výsledky půlmaratonského testu, který běžci v Monze nedávno absolvovali. Nejvíce se v relativně silném větru vedlo Kipchogemu, který dosáhl času 59:19, Tadesse běžel 59:40 a Desisa 1:02:55. „Běžel jsem tak na 60 %,“ tvrdil po testu Kipchoge a sebevědomě dodal: „Věřím, že se mi dvě hodiny pokořit podaří, neboť věřím v sebe a svou přípravu.“

Adam Pražák

Vytisknout