přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. dubna 2010, 10:44

Zavřené nebe hatí plány i atletům

Uzavřená letiště v Evropě zasáhla do harmonogramu soustředění českých reprezentantů. Někteří neodletěli, jiní se nemohou vrátit.

Vulkán pod islandským ledovcem Eyjafjalla, který chrlí do ovzduší obrovské množství páry a popela a již pátým dnem tak znemožňuje letecký provoz v Evropě, donutil k operativním změnám i české atlety. Např. skupina Martiny Blažkové, v níž mj. trénuje kompletní ženská štafeta čtvrtkařek, které obsadily na nedávném HMS v Dauhá čtvrté místo, nemohla odletět na plánované soustředění do Portugalska a musela najít náhradní variantu. „Zítra místo toho odjíždíme do Nymburka. Potřebujeme prostě trénovat a ne čekat na sbalených taškách. Technicky změna zas takový problém není, chtěly jsme jet za teplem a pokud u nás bude stejné počasí, jako bylo poslední dva dny, bude to super. Také středisko v Nymburce má vše, co potřebujeme a je pravda, že za těchto okolností se holkám letět nechtělo. Také to není špatné pro případ nějakých zdravotních komplikací, z Nymburka do Prahy je to přeci jen kousek. Horší je to ale s prostředky, které jsme už uhradily a teď nevíme, jestli se nám podaří získat zpět aspoň něco. Je to určitě zásah do prostředků na přípravu a 30 tisíc určitě není legrace, zvlášť když si to někdo platí ze svého,“ popsala Blažková.


ilustrační foto

Stejně jako Blažková a její skupina nemohli odcestovat trenér Jan Janků s výškařem Jaroslavem Bábou, kteří tak byli nuceni svou cestu na kanárské ostrovy o týden později. Jen těsně se pak svízelím vyhnula početná skupina směr Lanzarote, kterou tradičně organizuje Michal Pogány. Odletěli na „poslední chvíli“ ve čtvrtek.

Ne však pouze s odlety je potíž, nebe nad Evropou je zapovězeno pochopitelně i pro návraty. V Maroku tak třeba uvízla běžecká skupina Miroslava Semeráda, která si tak nuceně prodlouží  pobyt v severní Africe minimálně do středy, kdy by se mohla vracet snad přes italskou Pisu. Návrat se zkomplikoval i skupině Dalibora Kupky, která se sice dle plánu dostala z JAR do Istanbulu, následný spoj do Prahy však byl zrušen a tak se „Kupkovci“ pokoušejí dostat do Česka přes Vídeň, kam už pro ně vyrazil autobus Dukly Praha.    

A aby toho nebylo dost, nekonal se ani plánovaný seminář Evropské atletiky v Barceloně, jehož se o víkendu měl zúčastnit ředitel ČAS František Fojt. Téma "Strategie a vedení atletických organizací" tak bude muset přijít na přetřes v náhradním termínu.    

Adam Pražák

Vytisknout