přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. července 2010, 22:53

Závěr extraligy: Národní rekord a tři nové přírůstky pro ME

Sprinter Veleba přepsal v Pardubicích národní tabulky stovky, do sestavy pro Barcelonu přibyli diskař Marcell, sprinterka Čechová a běžkyně na 400 m př. Volfová.

Přestože se na posledním kole české nejvyšší soutěže družstev neobjevila řada špičkových reprezentantů, závody na stadionu Hvězdy Pardubice přinesly spoustu výborných výkonů. Prim patří Janu Velebovi a jeho novému národnímu maximu na stovce, když časem 10.23 o setinu předčil dosavadní český rekord Ivana Šlehobra (více o tom zde). Rychlé časy předvedli i druhý Lukáš Milo a třetí Libor Žilka, jimž ve finále chybělo 5, resp. 7 setin k tomu, aby Velebu doplnili na evropský šampionát v Barceloně.

Národní tým se však přesto rozrostl. Jedním z nových majitelů limitu je diskař Jan Marcell, který poslal své náčiní do vzdálenosti 62.54 m a kýženou nominační hranici překonal o 4 cm. Atak limitu se po řadě těsných nezdarů povedl i sprinterce Kateřině Čechové, a to tak důkladně, že novým osobním rekordem 11.44 vyhověla limitu ČAS, přestože by jí stačilo i měkčí kritérium určené atletům do 22 let. A do třetice si o letenku do katalánské metropole řekla její vrstevnice, čtvrtkařka překážkářka Kristina Volfová. Po výkonu 57.42 měla k dobru 38 setin. Její kolega z disciplíny Radek Fischer rozšířil výpravu pro juniorské MS, když časem 51.59 prolomil požadovaný limit o 71 setin.

Jiní však útočili marně, což se týká především reprezentačních štafet, mužské chybělo 24 setin při 39.74, ženské 21 (44.71), stejně jako juniorům (40.71). Při prvním závodě v sezoně se limit nepovedl ani výškařce Ivě Strakové, která většinu nominačního období věnovala doléčení zdravotních neduhů. Skočila 1.88 m, tedy o 4 cm méně, než by potřebovala. Setinky, centimetry postrádali ke štěstí junioři, Evě Jeníkové unikl Moncton na 400 m překážek při 59.69 o 19 setin, výškařce Magdaleně Nové za 179 o 3 cm, koulařce Markétě Červenkové o 21 cm (14.69).

Výtečný výkon předvedl v kouli Antonín Žalský, který na svém takřka domácím stadionu vylepšil své letošní maximum na 20.53 m. Skok o délce 643 cm zase signalizuje vícebojařce Janě Korešové návrat dálkařské formy.

Nejen poslední extraligové kolo, ale i celou soutěž ovládli s přehledem muži z AK Kroměříž před pražskými oddíly Dukly a Olympu. Tyto týmy se spolu s Univerzitou Brno, Turnovem, Hvězdou Pardubice a pražskou Slávií utkají na podzim o titul při MČR družstev. Do baráže putují Vítkovice a Sokol Plzeň, sestup čeká Spartak Praha 4.

V ženské kategorii opanoval kolo brněnský Olymp, v extralize jako celku jej však předčil pražský jmenovec. Třetí skončil USK Praha. Na šampionát postupují ještě Vítkovice, Hvězda Pardubice, Sokol Plzeň a TEPO Kladno.  Do prolínací soutěže musí plzeňská ŠKODA a Česká Lípa, prvoligová jistota čeká Starou Boleslav.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout