přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zaútočí Haile na milion?

Páteční maraton v Dubaji provázejí velká očekávání. Za pokoření světového rekordu je vypsána štědrá odměna a na start se postaví jeho stávající držitel Haile Gebrselassie z Etiopie.

Je to jen o něco málo déle než čtvrt roku, co proslulý sběratel rekordů přidal do své úctyhodné kolekce další cenný kousek. Při berlínském maratonu Gebrselassie zaběhl královskou trať za 2:04:26 a téměř o půl minuty vystrnadil z piedestalu historických tabulek Keňana Paula Tergata. Nyní ho čeká další výzva. Pokud zítra dorazí do cíle jako první a podaří-li se mu vlastní světový rekord vylepšit, naloží mu štědří arabští šejkové odměnu v celkové výši 1 250 000 USD.  

foto: graf.cz

Mojí prioritou nejsou peníze, ale závod. Maraton není lehká věc, nedá se předpovídat, jak to dopadne. Zatím je všechno skvělé a já doufám, že při závodě to bude ještě lepší,“
cituje IAAF Gebrselassieho slova ze včerejší tiskové konference v Dubaji. Jeho dlouholetý manažer Jos Hermens, který režíroval i Haileho ostravské rekordy v hodinovce a 20 km, k tomu dodává: „Ještě před několika týdny měl žaludeční problémy, ale ty už pominuly. Nyní na něm vidím, že je uvolněný a to je dobré znamení.“

I tentokrát je útok na světové maximum pečlivě naplánovaný. Hermens s Gebrselassiem volí taktiku podobnou té berlínské, v níž tempo v druhé polovině maratonu bylo o něco rychlejší než v té první (62:29/ 61:57).

Pro zítřek je vytyčeným cílem mezičas 62:15, a pokud půjde vše jako v září v Německu, mohl by se cílový čas dostat i pod 2:04.

Jenže to jsou všechno „kdyby“. Promluvit může celá řada faktorů od nevyzpytatelného počasí (posledních pět dnů vydatně pršelo) až po, a to především, aktuální rozpoložení dvaatřicetiletého lamače rekordů. „Nejdůležitější bude, jak se bude cítit na 30 km, až odpadnou vodiči a všechno zůstane na něm,“ ví Hermens.

Podceňovat však nelze ani jeho soupeře. Mezi nimi nejvíce vyniká Keňan Sammy Korir, který asistoval jako vodič u bývalého světového maxima. Tehdy, v září 2003, dokonce pokračoval v závodu a div, že Tergata neporazil. Do cíle dorazil o jedinou vteřinu za ním v čase 2:04:56. „Všichni mi říkali, že jsem měl vyhrát. Ale když se ode mě na 41. km Paul odpoutal, nereagoval jsem dostatečně rychle, protože jsem ztratil spoustu energie jako pacemaker. Být však závod o pět metrů delší, vyhrál bych,“ myslí si Korir, který chce zítra reagovat na počasí i zvolené tempo a podle toho se rozhodne, jakou taktiku zvolí. I on by se však rád dostal alespoň pod 2:06 hod.

Favoritkou ženského závodu je podle všeho světová rekordmanka v půlmaratonu Lornah Kiplagatová z Nizozemí. Původem Keňanka si však přílišné ambice nedělá. „Nemůžeme mít velká očekávání po jejím zranění a především vzhledem k chaosu, který v současnosti v Keni panuje. Doufáme však v to nejlepší,“ uvedl její kouč a manžel Peter Langerhorst.
Silnou soupeřku bude mít Kiplagatová v 34leté etiopské národní rekordmance Berhane Adereové, která se může pochlubit výkonem 2:20:46, s nímž vyhrála maraton v Chicagu 2006.

Maraton na pobřeží Perského zálivu odstartuje v metropoli Spojených arabských emirátů v 7:00 hod tamního (ve tři hodiny ráno našeho) času. O jeho výsledcích vás budeme na stránkách atletika.cz informovat.

Adam Pražák

Vytisknout