Zátopkův běh v Melbourne vyhrála světová šampionka

Vítězka letošního neoficiálního MS v běhu do vrchu Kate McIlroyová ovládla i desetikilometrovou trať na populárním atletickém podniku v melbournském Olympic Parku.

Hlavní závod v rámci tradičního mítinku Telstra Zatopek Classic zvládla Novozélanďanka v čase 33:17.78 a zvítězila o bezmála 12 vteřin před svou reprezentační kolegyní Ninou Rillstoneovou. Zátopkův memoriál v kategorii mužů se stal kořistí účastníka Her Commonwealthu 2002 Bretta Cartwrighta (29:07.30), který se pět okruhů před cílem odpoutal od svých soupeřů a bezpečně si doběhl pro prvenství. Stříbrnou pozici obsadil Martin Dent za 29:16.44.

Mítink nesoucí jméno legendárního českého běžce každoročně otevírá atletické léto u protinožců, závody se konaly za teploty 28°C. Na hladké čtvrtce se představil šestý muž MS 2003 v Paříži Daniel Batman, časem 46.24 však skončil až třetí. V závodě kraloval další domácí borec Marc Omrod (45.62).

Na 400 m překážek proběhla trať nejrychleji Sonia Britová. Šestadvacetiletá Australanka vyhrála v kvalitním čase 57.89. Vyrovnaný souboj přinesla soutěž výškařek, kde díky čistšímu zápisu zvítězila Claire Mallettová před Ellen Pettittovou, obě závodnice se přenesly přes 1.86 metru.

Až ve finiši se rozhodlo o vítězích obou středních tratí mužů. Půlku pro sebe získal Novozélanďan Gareth Hyett, když výkonem 1:48.15 pokořil domácího Nicholase Bromleye o 14 setin. Ještě těsnější byl doběh závodu na 1500 m, v němž se prosadil Alastair Stevenson za 3:42.38. Jeden z nejhodnotnějších výkonů mítinku předvedl diskař Scott Martin, který poslal náčiní na značku 62.37 m.

Výsledky Zátopkova memoriálu (10 000 m):
MUŽI – 1. Cartwright 29:07.30, 2. Dent 29:16.44, 3. Byrne 29:22.97, 4. Moneghetti 29:28.48
ŽENY – 1. McIlroyová 33:17.78, 2. Rillstoneová (obě N. Zél.) 33:29.32, 3. McGregorová 33:34.55