přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Zátopková převzala ocenění v projektu „Vedoucí žena roku“

Paní Dana Zátopková se stala národní vítězkou v projektu Evropské atletiky „Vedoucí žena roku“. Ocenění převzala na slavnostním obědě se zástupci Českého atletického svazu.

Evropská atletika (EA) vyhlásila záměr předat každé dva roky cenu dámě, která pracuje ve vedoucích funkcích atletického hnutí či jinak přispívá k popularitě tohoto sportu. Zároveň se rozhodla udílet stipendium pro ženy, které se hodlají v řídících pozicích pohybovat v budoucnu. Premiérovou vítězkou projektu se stala Islanďanka Thórdís Lilja Gísladóttirová, Českou republiku reprezentovala paní Dana Zátopková.


Dana Zátopková s diplomem od EA - obě foto: J. Čech

Rada Evropské atletiky pak na květnovém jednání ve Frankfurtu vyhlásila projekt „Cena pro ženu ve vedoucím postavení“ (Women‘s Leadership Award) a vyzvala národní federace, aby ustanovily vítězku na národní úrovni, která potom bude reprezentovat svou zemi v „evropském finále“. Tak učinilo celkem 24 evropských svazů včetně ČAS. „Toto ocenění zvýší povědomí o problematice rovnosti pohlaví. Upozorníme na příběhy řady žen, které prokázaly vynikající vedoucí schopnosti na jakékoliv úrovni ve sportu,“ prohlásil prezident EA Hansjörg Wirz. Z vítězek národních kol pak pověřená porota vybrala jednu, která si nakonec převzala ocenění v rámci Galavečera Evropský atlet roku. Tou se stala Thórdís Lilja Gísladóttirová, 48 letá Islanďanka, která učí na Univerzitě v Rejkjavíku, působí také jako trenérka. Přispívá do odborné literatury, je členkou řady komisí ve sportovním hnutí.


Ředitel ČAS F. Fojt (vlevo) a předseda ČAS L. Varhaník předávájí diplom, vedoucí oddělení soutěží V. Fišer (dole)

Českou vítězkou se stala paní Dana Zátopková, bývalá olympijská vítězka a světová rekordmanka v hodu oštěpem. Předsednictvo ČAS o tom rozhodlo na svém zasedání a na dnešním slavnostním obědě jí byl z rukou předsedy ČAS Libora Varhaníka a ředitele ČAS Františka Fojta předán diplom Evropské atletiky. „Děkuji velmi za toto ocenění, velice si ho vážím. Jsem moc ráda, že jsem se stala první národní vítězkou Women‘s Leadership Award,“ prohlásila Zátopková a dodala: „Myslím si, že je fajn podporovat ženy, které se věnují sportu a životnímu stylu a propagují ho.“

Paní Dana se i po ukončení vlastní sportovní kariéry nadále angažuje v atletickém hnutí a ve svých 87 letech patří díky rozsáhlým aktivitám mezi jeho nejvýraznější postavy. Zátopková pracovala v letech 1964-1980 jako ústřední trenérka vrhů atletického svazu. Ve své funkci, ale i mimo ni dokázala poradit desítkám oštěpařských talentů a má svoji zásluhu na českých úspěších v této disciplíně. Byla společně se svým manželem Emilem propagátorkou sportu a atletiky. Zúčastnili se stovek besed, jezdili po celém světě.

Paní Dana byla také 13 let předsedkyní redakční rady časopisu Atletika, nejstaršího atletického měsíčníku v Evropě, který letos absolvoval již 61. ročník své existence. V letech 1960 – 1972 byla Zátopková členkou ženské komise IAAF a získala nejvýznamnější ocenění IAAF. V roce 1988 jí byl udělen Olympijský řád, která převzala od J. A. Samaranche. Je aktivní v olympijském hnutí, dlouhá léta je členkou předsednictva Českého klubu olympioniků. V roce 2003 získala z rukou prezidenta státní vyznamenání Medaile Za zásluhy, z řady ocenění jmenujme ještě čestný diplom mezinárodního výboru pro fair play při UNESCO.

Vitální žena, která letos oslavila 87. narozeniny, je stále plná elánu. Svou přítomností na řadě atletických událostí je inspirací pro všechny generace atletů nejen v České republice. Nadále působí jako konzultant tréninků předních českých oštěpařů a zúčastňuje se jako host bezpočtu akcí, na nichž propaguje atletiku a životní styl vůbec. Už teď je jisté, že zůstane navždy zapsána v historii světového sportu jako velká atletka a skvělý člověk, což je titul zdobící jen pár velikánů světového sportu.

K. Farská, M. Procházka