přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. listopadu 2011, 10:48

Zátopková má svůj zimostráz v botanické zahradě

Dana Zátopková se spolu s dalšími olympijskými vítězi zapojila do projektu Kořeny osobností, v němž přední Češi sázejí okrasné dřeviny pro pražskou botanickou zahradu v Troji.

Legenda české atletiky a sportu vůbec Dana Zátopková, která v září oslavila 89. narozeniny,  vzala rýč a zahrnula hlínou okrasný zimostráz s neméně půvabným názvem Buxus ´Blaue Heinz´. Vlastnoručně tak přispěla k rozšíření projektu pražské botanické zahrady zvanému Stezka osobností. Ta už nyní zahrnuje více než padesát okrasných dřevin spojených vždy s konkrétní osobností. Včera k nim vedle Zátopkové přibyli zimostrázy dalších olympijských vítězů – Věry Čáslavké (Buxus ´Edgar Anderson´), Štěpánky Hilgertové (Buxus ´Latifolia Maculata´) a Martina Doktora (Buxus ´Lawsons Gold´ ). 

zatopkobva_sazi_strom_v.jpg
Dana Zátopková a její "Modrý Heinz"

„Sportovci patří k našemu „národnímu zlatu“. I proto jsme rádi, že jsme zde mohli přivítat hned čtyři, kteří proslavili jméno naší země na olympijských hrách, které jsou vrcholem kariéry pro každého, kdo zasvětil svůj život vrcholovému sportu. Sportovci dokáží ostatní motivovat a jen máloco nás dokáže spojit tak, jako fandění našim zástupcům při velkých sportovních událostech. Doufejme, že díky těm, kteří se dnešního sázení zúčastnili,  i těm, kteří u nás vysadí své stromy v budoucnu, budeme mít spoustu příležitostí držet společně palce a radovat se z jejich vítězství ve světových soutěžích i na dalších olympijských hrách,“ řekla zástupkyně ředitele Botanické zahrady hlavního města Praha, Věra Bidlová

Adam Pražák

Vytisknout