přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zasedání Rady IAAF

V Monte Carlu se uskutečnilo zasedání Rady IAAF. Zástupci Českého atletického svazu informovali o průběhu příprav na MS do 17 let, které se uskuteční příští rok v Ostravě.

Za Český atletický svaz byli přítomni ředitel ČAS František Fojt a místopředsedové Libor Varhaník a Oldřich Zvolánek. Rada IAAF vzala zprávu ČAS o průběhu příprav na MS do 17 let s uspokojením na vědomí.

Rada IAAF také vyslechla informaci o situaci v Alžírsku, kde byl tamním ministrem sportu suspendován prezident atletické federace na čtyři roky. Rada IAAF na základě této skutečnosti vyloučila Alžírskou atletickou federaci z IAAF. Alžírští atleti tak nebudou moci startovat na mezinárodních závodech, pořádaných IAAF. "IAAF bude silně podporovat nezávislé a demokratické volby do atletických federací bez zásahů vlády," řekl prezident IAAF Lamine Diack.
 
Dvěma novým členským zemím v IAAF byly během zasedání přiděleny následující akronymy:
Černá hora = MNE
Srbsko = SRB

Rada IAAF se také zabývala případem manipulace s věkem u tří keňských atletek. Po prostudování všech dostupných dokumentů dospěla Rada k závěru, že Belai Mansour Ali, známá také jako John Yeová, je nevinná a její věk byl v roce 2005 uveden správně. U dalších dvou závodnic se čeká na doplňující informace.

Rada IAAF se dohodla na vytvoření Komise silničních běhů. Byli do ní jmenováni členové dosavadní pracovní skupiny pro otázku silničních běhů v rámci IAAF. Jmenovitě budou v této komisi: Lamine Diack, Roberto Gesta De Melo, Otto Klappert, Dave Bedford, Carlos Cardoso, Mary Wittenberg, Hiroaki Chosa a Pierre Weiss
     Další činností a případnými personálními změnami v této komisi se Rada bude zabývat na svém jednání v březnu 2007. V souvislosti s tím bylo také rozhodnuto, že dosavadní Komise přespolních a silničních běhů bude na kongresu v Ósace přejmenována na Komisi přespolních běhů.

Rada IAAF akceptovala požadavek Mezinárodního olympijského výboru a přesunula datum ženského maratonu na OH 2008 z původního pátku 15. srpna na neděli 17. srpna.

Rada IAAF schválila časový pořad 2. MS v silničním běhu, které se uskuteční 14. října 2007 v italském Udine.
08:30 Veřejný běh
10:00 Zahajovací ceremoniál
10:30 Závod žen
12:15 Závod mužů

Na jednání bylo znovu připomenuto, že konečný termín přihlášek pro zájemce o uspořádání MS v atletice pro roky 2011 a 2013 je 1. prosince 2006. Po této lhůtě Rada IAAF nabídky zájemců prostuduje a jména vítězných federací oznámí na svém zasedání v keňské Mombase v březnu 2007.

Pokladník IAAF Jean Poczubut předložil Radě návrh rozpočtu IAAF pro rok 2007. Návrh byl schválen s tím, že celkový objem rozpočtu činí přibližně 64 milionů dolarů. Více než 44% výdajů bude v roce 2007 vyplaceno atletům jako prize money. Necelých půl milionů dolarů bude věnováno na podporu mládežnické atletiky, především v projektech typu Kids Athletics. Rozpočet IAAF na boj proti dopingu bude pro příští rok navýšen o 2,8 milionů dolarů.

Prezident IAAF Lamine Diack potvrdil práce na nové vnitřní struktuře IAAF. Změny by se měly dotknout hlavně marketingové oblasti, oddělení soutěží a vzájemné součinnosti mezi nimi.

Mistrovství světa v krosu bude hostit 30. března 2008 Edinburgh. Bylo také rozhodnuto, že MS juniorů se bude v roce 2009 konat ve dnech 8.-12. července v italském městě Bressanone.

Dvojnásobný olympijský vítěz Alberto Juantorena informoval za Komisi atletů, že plně podporují boj proti dopingu s nulovou tolerancí. Taktéž vyjádřil souhlas s podporou čtyřletého pozastavení činnosti atleta v případě odhalení použití zakázaných látek.

Celkový počet antidopingových testů (k 23. říjnu) za rok 2006 činil na závodech 1222 a mimo závody 1085. Ve 39 případech bylo zjištěno porušení pravidel. Pro rok 2007 počítá IAAF s uskutečněním 2200 až 2300 mimozávodních testů a 1300 až 1400 testů na závodech.

Rada IAAF vzala na vědomí žádost tří jednodenních mítinků o zařazení do seriálu IAAF World Athletics Tour. Jedná se o Carson (USA), New York (USA) a Rethymno (Řecko). Žádosti budou posouzeny a rozhodnutí bude vydáno do konce roku 2006.

David Klempíř

Vytisknout