přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Zářivý Stockholm

Na halovém mítinku IAAF ve Švédsku byla k vidění řada pozoruhodných výkonů. Klüftová se zranila.

Vynikající úroveň měla soutěž dálkařek. Vyhrála ji Ruska Irina Simaginová, která se každým pokusem (vyjma druhého, kde přešlápla) zlepšovala až na konečných 696 cm. O dva centimetry tak předčila svůj vlastní lednový výkon, díky němuž vládla tabulkám.
Druhá v pořadí Naide Gomesová však za ní zaostala o pouhé tři centimetry a mohla se radovat z nového rekordu Portugalska. Do třetice si osobní maximum vylepšila i „bronzová“ Karin Meyová, která si zapsala taktéž výborných 685 cm.
Do soutěže měla původně nastoupit i královna víceboje Carolina Klüftová. Při rozcvičování na překážky, které měla absolvovat dříve, si však způsobila poranění hamstringu a z obou disciplín se odhlásila. 


Vítěz soutěže picture of the year 2007


Svou kvalitu a neklesající formu opět stvrdili překážkáři. Domácí Susanna Kallurová se opět přiblížila svému nyní již vlastnímu světovému rekordu a v cíli byla za 7.74, což je třetí nejrychlejší čas v sezoně. V úvodní desítce top listu sezony tak má již osmý zápis. Obdobná situace je mezi muži, kde Dayron Robles prodloužil vítěznou šňůru výkonem 7.44, což je čtvrtý nejrychlejší čas v sezoně. Také tři v tabulkách předcházející, ale i stejný počet následujících vytvořil bleskurychlý Kubánec. Jeho hegemonii v čele pořadí narušuje pouze Rus Jevgenij Boris, který 16.2. zaběhl v Moskvě identický čas jako Robles ve čtvrtek ve Stockholmu.   

Čtvrtku ovládl domácí sprinter Johan Wissman (46.30), jenž ve finiši předčil o jedinou setinu Chrise Browna z Bahaham.  Až třetí byl autor nejrychlejšího času v dosavadní sezoně Tyler Christopher z Kanady (46.75).
Na půlce spolu svedli další ze soubojů Jurij Borzakovskij z Ruska a Keňan Wilfred Bungei. O šest setin se po výkonu 1:47.16 radoval druhý jmenovaný. Co do rychlosti však oba ve Stockholmu předčil v jednom z doplňkových běhů startující Lotyš Dmitrij Milkevics, který předvedl třetí nejrychlejší půlku sezony 1:46.09.   
Ženskou půlku režírovala legendární Mozambičanka Maria Mutolaová, jež podruhé v sezoně stlačila svůj čas pod dvě minuty. Tentokráte na 1:59.82.

Na kilometru padl zásluhou Súdánce Abubakera Kakiho halový světový rekord juniorské kategorie. Jeho 2:15.77 je současně národním rekordem a pátým časem všech dob na světě.
Trojku vyhrál dvojnásobný mistr světa z Ósaky Američan Bernard Lagat (7:34.65), nejlepší z poražených byl Paul Kipsiele Koech z Keni. Ženská patnáctistovka se stala kořistí Mariam Jusuf Jamalové reprezentující Bahrajn, která otevřela sezonu časem 4:04.30. 

Vavříny z výšky mužů zůstaly na domácí půdě. Patří Stefanu Holmovi, který se přenesl přes 233 cm. Za ním se seřadili tři 230centimetroví: Andrejové Silnov a Těrešin z Ruska a Kypřan Kyriakos Ioannou. Další z domácích star, vítěz letošní Moravské výškařské tour, Linus Thörnblad byl s 226 cm pátý.
Mezi ženami vylétla nejvýše Italka Antonietta Di Martinová, která nechala na stojanech 197 cm.

Kompletní výsledky naleznete po kliknutí sem.

Adam Pražák

Vytisknout