přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. dubna 2011, 14:14

Zapojení mládí – běh na dlouhou trať

Velké běžecké akce, mezi něž se řadí seriál Prague International Marathon, dávno nejsou jen o vrcholovém sportu. Na podporu aktivního pohybu u středoškoláků se myslí už patnáct let.

Že sportovní aktivity aktuálně nejsou u většiny středoškoláků zrovna na špičce popularity, vám asi potvrdí řada z těch, kteří s touto věkovou kategorií přicházejí do styku. Juniorský maraton, jedna ze součástí seriálu PIM, se tuto situaci snaží změnit již půldruhého desetiletí.

„Není to jednoduché. Ale chápeme, že jde o běh na dlouhou trať,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci marketingový ředitel PIM Jiří Nečásek a nemyslel tím pouze to, že každý z účastníků musí zvládnout alespoň čtyři kilometry a kapitán desetičlenného družstva dokonce ještě o 2195 m více, aby dohromady složili maratonskou trať. „Co máme tak ohlasy ze škol, největší problém bývá získat do týmu alespoň tři slečny, které by byly ochotny běhat. To je totiž jedna z podmínek,“ doplnil Nečásek.

Pomalu se zvyšující počty zúčastněných družstev však naznačují, že ledy se dávají do pohybu. Loňského ročníku se zúčastnilo 131 týmů, letos už jich je přihlášených o deset více. A organizátoři věří, že bychom se konečné číslo mohlo přehoupnout přes 150, což by odpovídalo půldruhému tisíci zapojených středoškoláků.

Vzestupný trend zaznamenal na své škole i Jaroslav Tomeš, který vyučuje na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze a současně vede PIM běžecký klub mládeže: „My už se Juniorského maratonu zúčastňujeme několik let a musím říct, že se to docela chytlo. Letos bych to dokonce přirovnal k jakési běžecké horečce, kdy to vypadá, že bychom do semifinálového kola mohla sestavit pět nebo i šest týmů,“ libuje si běhající kantor s tím, že na rozdíl od jiných jsou u nich motorem těchto aktivit spíše dívky. „Osobně jsem vděčný za každého ochotného mladého muže,“ doplnil.

Projektu, jímž v minulosti úspěšně prošla třeba i čerstvá česká mistryně v krosu Lucie Sekanová, se ujal také běžecký server behej.com, který si vybral dva ústecké středoškoláky bez výrazné sportovní minulosti a na jejich příkladě ukazuje, co s jejich výkonností a také nadšením pro věc, lze udělat po pár týdnech cíleného tréninku.

Juniorský maraton je pojat jako tříkolová soutěž, přičemž to první je v zásadě dobrovolné a záleží jen na školách samotných, jakým způsobem vyberou ty nejlepší, kteří je mají reprezentovat. Sestavené týmy se pak spolu utkají v krajských semifinále, jež se letos konají právě v těchto dnech, o účast v republikovém finále, které je součástí květnového Volskwagen maratonu Praha. Atmosféra velkého závodu je působivá, což je umocněno tím, že závodníci na prvních úsecích vybíhají v jedné linii s elitními běžci. „Mám na to jen hezké vzpomínky,“ potvrdila Sekanová.   

Více informací o juniorském maratonu zde.

Adam Pražák

Vytisknout