přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Západoasijských her se poprvé účastní ženy

Od 1. prosince probíhají v katarském Doha v pořadí třetí Hry západoasijské oblasti, atletické soutěže jsou na pořadu tento týden od středy do pátku.

V krátké, ale o to bouřlivější historii akce do sportovních soutěží poprvé zasáhnou ženy. V atletické části na ně čeká pět disciplín: 100 a 200 metrů, štafeta na 4x100 m, výška a dálka. Muži se utkají o jednadvacet atletických titulů. Celkem jedenáct sportovních odvětví letos pojme rekordních 1200 účastníků.

Západoasijské hry zažily svou premiéru v roce 1997, kdy se řádně uskutečnily za účasti 850 sportovců z deseti států v Teheránu. Následující ročník se měl konat o dva roky později v Kataru, ale kvůli neočekávaným okolnostem byla celá akce zrušena. Pořadatelství bylo svěřeno Libanonu na sezonu 2001, avšak i tentokrát se vyskytly problémy znemožňující Hry uskutečnit.

„Horký brambor“ v podobě druhého ročníku Západoasijských her převzal Kuvajt, nicméně zdejší ozbrojený konflikt soutěže do třetice oddálil. To se psal už říjen 2001. Kuvajtští pořadatelé ze svého záměru nakonec neustoupili a o půl roku později Hry uspořádali v devíti sportech včetně atletiky.

Další ročník ale potkal podobný osud, v dubnu 2003 v Damašku byly Hry krátce po svém zahájení přerušeny a poté úplně zrušeny. Letošní prosinec v Doha tak přináší stále Západoasijské hry s pořadovým číslem 3. První den atletického bloku (7. prosince) je na pořadu devět finálových disciplín, o historicky první atletické vítězce se rozhodne ve finále běhu na 100 metrů. 

Nejrychlejší muž západoasijské oblasti bude znám rovněž ve středu; sprinterské disciplíny by měly patřit k vrcholům Her. Rekord na nejkratší trati (10.12) drží Salem Mubarak Al-Jami ze Saúdské Arábie, šampion z roku 2002. Druhý ročník přinesl výborné časy i v dalších sprintech. Zlatý double zaznamenal Kuvajťan Fawzi Al-Shamari, když 200 metrů vyhrál v čase 20.44, dvojnásobnou trať pak za 45.25. Prvenství na čtvrtce překážek obhajuje saúdskoarabský Hadi Al-Somaily (49.06 vt.), který je několikrát startoval na mítincích v České republice. V průběžném pořadí národů Her vede Kuvajt před Sýrií.

Tomáš Klement

Vytisknout