přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. července 2010, 10:55

Žalský, Veselý, Frydrych jdou do finále, Škrobáková do semi

Kontinentální šampionát se přehoupl do druhé poloviny svého programu. V pátek dopoledne se podařil postup čtyřem českým atletům, vypadli pouze koulař Machura a oštěpař Vadlejch. Po dvou disciplínách sedmiboje je Cachová 14., Klučinová 17.

Chodecký program evropského šampionátu uzavřela padesátka. V teplých a vlhkých podmínkách dokončilo jen 15 chodců  z 28 na startu, ovšem pouze jediný kvůli diskvalifikaci. Obhajobu zvládl úspěšně 32letý Francouz Yohann Diniz, navíc k tomu přidal i velmi solidní čas 3:40:37. O minutu a tři čtvrtě později prošel cílem ve stejném ročníku narozený Polák Gregorz Sudol. Bronz získal o minutu za ním zástupce ruské velmoci, Sergej Bakulin, jenž stejně jako Sudol zaznamanal osobák. Chodeckým smolařem je Ir Heffernan, který i přes národní rekord zopakoval nepopulární čtvrté místo z dvacítky.

Koulař Antonín Žalský si poprvé zazávodí ve velkém finále. V první sérii se na sedm čísel přiblížil kvalifikačním 20 metrům, a ačkoli se už dále nezlepšil (19.78-19.74), do bojů o medaile postoupil pohodlně z osmého místa. "Poprvé jsem jel na nějakou akci, kdy jsem byl tabulkově v takovém pořadí, že bych měl postoupit. Jsem rád, že jsem to potvrdil a že se mi to podařilo," uvedl vrhač, který se trénuje sám. "Po prvním pokusu jsem říkal, že kdyby tohle nestačilo, bylo by to špatné, ty další dva jsem zkusil, co ze mě vypadne a už se žádný nepovedl. Nelituju, že jsem šel všechny tři hody, rozcvičovat se kvůli jednomu pokusu, to by byla škoda. Snad se povede zítra další, ale když ne, stejně budu spokojený," povídal dále Žalský. "Dnes to bylo takové nezvyklé, vždycky jsme šli koulaři první na porážku," komentoval v nadsázce fakt, že jeho disciplína byla zařazena už do rozběhnutého programu. "Ve finále budu, riskovat, co ze mě vypadne, to ze mě vypadne. Na jistotu tam žádné pokusy předvádět nebudu," uzavřel Žalský.

Druhý český zástupce Remigius Machura ml. se do elitní dvanáctky neprokousal. Nejdelší pokus z jeho ruky doletěl na 18.71, první byl kratší, třetí úmyslně přešlápl. "Vyjma memoriálu Odložila nejhorší závod, slušný slovo si na to nenajdu," uvedl svěřenec svého otce Remigia st. "Říkal jsem si, že budu spokojený za 19 a půl, ať se stane cokoli, protože formu jsem tu měl životní. Nečekal jsem, že to bude stačit i na postup, o to víc mě to štve," řekl Machura a odmítl se vymlouvat na kruh. "Na to si nemá kdo stěžovat, maximálně otočkáři, ale Tonda (Žalský) se s tím popral super," popřál nakonec svému kolegovi. Machura skončil v konečném účtování na devatenáctém místě.


Remigius Machura s otcem, který jej také trénuje, foto: www.graf.cz

Byly to nervy, ale nakonec uvidíme v zítřejším finále oštěpařů dvojici českých reprezentantů. V obtížných větrných podmínkách pouze tři vrhači splnili kvalifikační normu 81 metrů (nebyl mezi nimi Nor Thorkildsen), vůbec nejdál hodil Fin Wirkkala (83.57).

Nejlépe dopadl z našich Vítězslav Veselý, jemuž patřilo za výkon 77.76 deváté místo. "Moc jsem si nevzpomněl na techniku," litoval svěřenec Jana Železného. "Při druhém hodu jsem se trošku chytil. Chtěl jsem to zopakovat při třetím, ale už se mi to nepovedlo. Člověku je to vždy jasné až po posledním hodu. Možná mě chybělo jedno, dvě házení v tréninku, oštěp jsem naposledy držel před dvěma týdny," zhodnotil Veselý.  Potíže měl ale také favorit na zlato, Nor Thorkildsen, který také nepřekonal kvalifikační limit 81 metrů a se 78.82 čekal na výsledek ostatnách oštěpařů. "Říkal, že nesnáší ranní házení, ale je pan závodník. I když hodí pro něj pokažený hod, stejně letí daleko a toho si je vědom," okomentoval jej Veselý a měl pravdu, nakonec Nor pokračuje ze sedmého místa.

Školou si prošel Petr Frydrych, jehož maximem bylo 77.56 a místo v pořadí hned za tréninkovým kolegou Veselým, tedy desáté. "Asi jsem si myslel, že málo síly bude stačit na finále, cítil jsem se dobře. První pokus tomu nasvědčoval, druhým jsem se zlepšil, to by asi stačilo na postup jistěji," říkal Frydrych, který však při druhém pokusu házel předčasně, rozhodčí mu ještě neodstranili kužel. "Byla to chyba hodná mladšího žáka, možná ani to ne," sypal si popel na hlavu medailista z ME do 22 let. "Nabídli mi další hod na konci startovního pole, jenže já jak házel první, tak bych pak šel dva hody najednou. Tak jsem šel rovnou, a ten hod vůbec nevyšel. A ten potom už jsem byl tak psychicky i fyzicky vyčerpaný, že to vůbec neletělo,"  popsal svůj závod Frydrch, kterému přeci jen nepomohla dlouhou vrhačská pauzua. "Před závodem jsem myslel, že to se mnou nic neudělá, ale nelítalo to, takže zítra budu muset přijít jako jiný člověk," slíbil a dodal k větru, se kterým se oštěpaři dnes prali. "Foukal proti, na tom si vždycky hodně lidí vyláme zuby."

Jejich kolega Jakub Vadlejch měl jediný měřený druhý hod a 76.04 jej vyřadil z naděje na finálovou dvanáctku. "Byla to moje první seniorská akce, závod jsem si užil, ale technika byla velice špatná. Moc síly na špatnou techniku," řekl kriticky český juniorský rekordman. "V poslední době jsem hodně zesílil a nedaří se mi to skloubit jako na začátku roku. Posledním hodem jsem snad chtěl hodit stovku, ale oštěp mi v podstatě vypadl z ruky," litoval svěřenec Rudolfa Černého.

Překážkářka Lucie Škrobáková postoupila do zítřejšího semifinále. Nebylo to přímo, ale prvním časem 13.15 z těch sprintetek, které se nevešly do nejlepších trojic v jednotlivých bězích. "Je to dobré. Myslím si, že v semifinále bude potřeba jít naplno. Dneska jsem to pojala trošku tréninkově," přiznala svěřenkyně Jany Jílkové, "říkala jsem si, že na postup by to stačit mělo. To by muselo stát všechno proti mě, kdybych nepostoupila." Jak vidí Škrobáková svoje šance na finále? "Pokud bude foukat protivítr, tak by mohlo stačit 13, když bude foukat do zad, tak to půjde pod 13. Je tady docela silná sestava. V semifinále to už bude tvrdší oříšek," myslela si česká rekordmanka.

Cachová po překážkách a výšce 14., Klučinová 17.
Sedmibojařské duo zahájilo svou soutěž překážkami. Silnější je v této disciplíně Kateřina Cachová, která stlačila čas pod o čtyři setiny pod 14 vteřin zařadila se na 15. místo. Eliška Klučinová zaběhla 14.42, což znamenalo 22. místo.
Po výšce se české zástupkyně podle očekávání posunuly vpřed. Obě zaostaly jen o centimetr za svými vícebojařskými osobáky. Klučinová se zachránila na 177 cm napotřetí, přidala o 3 cm výše a nebyla bez šance ani na absolutním osobáku 183. Podobně na tom byla Cachová, která měla po zdolání 177 nadějný skok i na 180.
Průběžnému pořadí vládne po dvou disciplínách už s náskokem 134 bodů Britka Ennisová, za ní jsou seřazeny tři Ukrajinky: Dobryňská, Melnyčenková, Josipenková, jejichž blok narušuje jen na třetím místě Němka Oeserová. Rozdíly jsou tu zde výrazně menší, šestou Ruskou Černovovou dělí od Dobryňské 58 bodů. Cachové patří průběžná čtrnáctá příčka, Klučinová, kterou teď čeká silná koule, je o tři příčky zpět.

Na výškařské finále bylo potřeba splnit kvalifikační limit 192 centimetrů, povedlo se to právě dvanácti skokankám. Hlavní dvě favoritky Vlašičová a Friedrichová se do bojů o medaile probojovaly, překvapením je však vyřezení třetí ženy letošních evropských tabulek Italky Di Martinové.

Výsledky čtvrtého dne 

Karolína Farská, Michal Procházka

Vytisknout