Žalský v Ústí opět dvacetimetrový, Svobodu potrápila vyzutá tretra

středa 14. července 2010
Úterní Grand Prix Ústí nad Labem s mezinárodní účastí český tým pro evropský šampionát nerozšířila. Dobrou formu potvrdil koulař Žalský, překážkář Svoboda měl smůlu.

Mítink začal s půlhodinovým zpožděním kvůli silnému dešti a nepřízeň poznamenala i úvodní disciplínu, jíž byla stodesítka překážek s českou hvězdou Petrem Svobodou, který si zde podle svého trenéra Luďka Svobody chtěl ověřit formu po soustředění a zapomenout na diskvalifikaci z mítinku Diamantové ligy v Lausanne.

Místo toho jej však potkala další nehoda: „Poměrně dobře odstartoval a šel jasně do čela závodu, ještě na osmé překážce měl náskok 2 – 2,5 metru, ale pak lehce zavadil o další překážku a ta mu, když padala, zula tretru na noze. S tím se běžet nedalo a Petr musel konec závodu vypustit,“ popsal kouč na svých stránkách www.svobodagroup.cz.

Český rekordman nakonec proťal cíl na čtvrté pozici v čase 14.14. V mírném protivětru vítězil Američan Chris Thomas za 13.77, o šest setin před dalším českým reprezentantem Martinem Mazáčem

Dvacetimetrovou „fazonu“ si drží koulař Antonín Žalský, který tentokrát překonal prestižní hranici o 15 cm a jasně zvítězil před favorizovaným Američanem Russelem Wingerem (19.71). V bitvě o třetí příčku předčil Ukrajinec Andrej Borodkin o 5 cm dalšího borce z české nominace pro ME Remigia Machuru (v Ústí 19.34).

Prosadily se i Kateřina Čechová, která vyhrála hladkou stovku za 11.58, když předčila i semifinalistku OH v Pekingu, Bulharku Innu Jeftimovou, a Lucie Škrobáková, jíž stačil k pohodlné výhře na překážkách před japonskými soupeřkami čas 13.30.

Přání organizátorů stovky pod 10 vteřin se nanaplnilo. Vítěz Barakat Al-Harthi běžel v novém rekordu Ománu čas 10.27 a o pět setin porazil favorizovaného Lerona Clarka z Jamajky.