přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. ledna 2018, 20:28

Záleský prvním limitářem pro Birmingham

Sprinter Dominik Záleský se stal prvním českým atletem, který si zajistil účast na světovém šampionátu v Birminghamu. Časem 6.61 vyhověl nominačnímu kritériu pro účast na halovém vrcholu.

Svěřenec trenéra Jakuba Uhra potvrdil životní formu již na včerejsím Akademickém mistrovství ČR na Strahově, kde si vylepšil osobní maximum z loňského roku o osm setin na 6.67. Bezprostředně po závodě se nechal slyšet, že by rád zaútočil na limit pro start na HMS a dnes dokázal, že nemluvil do větru. Na Olympcupu ve Stromovce nejprve svůj osobák vyrovnal a ve svém druhém běhu prolétl šedesátimetrovou rovinku prolétl za neskutečných 6.61, čímž si vylepšil kariérní maximum o dalších šest setin a navíc se kvalifikoval na březnový halový vrchol. "Při prvním letošním startu jsem cítil, že start nebyl takový, jaký bych si představoval, a i tak z toho byl nový osobní rekord 6.67. Věděl jsem, že dnes budu mít šanci zaběhnout limit, pokud vylepším právě start a naštěstí se to povedlo. Dalo by se říct, že byl perfektní. Do zbytku trati jsem pak dal všechno a teď jsem opravdu šťastný, že se mi povedl takový čas. To je opravdu pecka,“ neskrýval nadšení. 

Tento výkon ho řadí na třetí místo našich historických tabulek po bok Jiřího Hudce. Rychlejší byli již pouze Ivo Krsek (6.59) a národní rekordman František Ptáčník (6.58). "V prvním běhu Dominikovi nevyšel ideálně start a tak závěr trochu vypustil. V tom druhém to trefil výborně a již na třicítce jsem věděl, že to bude lepší, ale takový čas jsem nečekal," neskrýval mírné překvapení Dominikův trenér Jakub Uher. 

Na nejkratším sprintu žen byla nejrychlejší Záleského tréninková kolegyně Barbora Procházková. Rychlejší z jejích dvou startů měl hodnotu 7.49. 

Petr Jelínek

Vytisknout