přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. ledna 2018, 16:04

Záleský a Hrubá ozdobili Akademičky

Ve strahovské hale proběhlo Akademické mistrovství České republiky a o nejkvalitnější výkony se postarali sprinter Dominik Záleský a výškařka Michaela Hrubá.

Vynikající formu naznačil hned v úvodu letošního roku sprinter Dominik Záleský, když si hned při svém prvním letošním startu vylepšil osobní rekord na hladké šedesátce na skvělých 6.67. Své dosavadní kariérní maximum tak vylepšil o celých osm setin a zaostal pouhé čtyři setiny za limitem na halový světový šampionát v Birminghamu. O ten se může pokoušet již zítra, kdy ho čeká další start, tentokrát v hale na pražském Olympu. Záleský se výkonem 6.67 zařadil na dělené osmé místo našich historických tabulek na této distanci. Pod sedm vteřin stlačil svůj čas ještě stříbrný David Kolář (6.98). Naopak tato hranice jen těsně odolala bronzovému Jakubu Ruskovi (7.01). Ten bral nejcennější kov v dálkařském sektoru, kde potvrdil roli favorita a zvítězil za 683 centimetrů.

Také výškařka Michaela Hrubá absolvovala svůj letošní první start a závodila hned ve dvou disciplínách. Nejprve kralovala dálkařskému sektoru, kde si vylepšila osobák na 602 centimetrů a poprvé v kariéře tak překonala šestimetrovou hranici. Druhou Kateřinu Dvořákovou (598) porazila o čtyři centimetry. Následně se přesunula do výškařského sektoru, kde měla na celou soutěž k dispozici pouze sedm pokusů. Přesto s velkou rezervou zdolala 185 centimetrů a brala druhý titul akademické šampionky. Na hodnotu 190 centimetrů jí zbyly dva pokusy a přesto, že byly oba nadějné, tak se přes tuto výšku úspěšně nepřenesla. Zdatně jí sekundovala Nikola Strachová, která zaznamenala 180 centimetrů a brala stříbro.

Dva akademické tituly získala také Marcela Pírková. Na šedesátce jasně dominovala časem 7.47, když druhé Lucii Domské (7.68) nadělila více než dvě desetiny. Nejrychlejší byla také na čtvrtce, kde vyhrála za 55.37. Tam jí až do posledních metrů šlapala na paty další spolufavoritka Tereza Petržilková (55.81).

Na šedesátce překážek vystoupala na nejvyšší stupínek Kateřina Dvořáková, která prolétla trať s ploty za 8.57. Mezi muži zvítězil Radoš Rykl za 8.35. V trojskoku ukořistili zlaté medaile Jiří Zeman (14.93) a Zuzana Ďurkechová (12.46). V tyči mužů dokázal jediný borec zdolat rovných pět metrů a byl jím David Holý. V kouli jasně dominoval Filip Litavský za 16.27. Na půlce byli nejrychlejší Tomáš Vystrk (1:54.27) a Renata Vocásková (2:14.88). Patnáctistovku opanovali Filip Šnejdr (4:01.51) a Lucie Maršánová (4:32.87).

Petr Jelínek

Vytisknout