Žákovským družstvům dominovali Opavané

neděle 2. října 2016
První říjnovou sobotu se rozdávaly poslední republikové tituly družstev. Nejúspěšnější žákovské týmy se sešly v Opavě a domácí opanovali obě kategorie.

Žáci

Jen jedinému borci se podařilo pro svůj tým získat dvě individuální vítězství a byl jím Ondřej Havelka ze Slavie, který byl nejrychlejší na třístovce, kde vyhrál v čase 36.22 a jedenáct bodů bral i na dvoustovce překážek. Tam mu stačilo k triumfu 26.35, když porazil druhého Jiřího Pechara ze Sparty (26.96) o více než půl vteřiny. Oba sprinteři si pak prohodili pořadí na stovce s ploty, kde byl dle očekávání úspěšnější národní rekordman na této distanci Jiří Pechar (13.31).

Tým z pražského Edenu se mohl těšit z plného bodového zisku i na stopadesátce, kde proběhl cílem jako první Antonín Wijas za 17.02 a v těsném souboji pokořil domácího Tadeáše Formánka (17.09). Formánek byl zase nejrychlejší na šedesátce. Na nejkratším sprintu prolétl rovinku za 7.19. Jen tři setiny za ním finišoval Dominik Holub z Kolína (7.22). I on připsal na konto svého týmu pěkný bodový příděl. Kromě již zmiňovaného druhého místa na šedesátce, dosáhl stejného umístění v dálkařském sektoru (645), kde nestačil pouze na vítězného Martina Vaňka z Vítkovic (653) a byl také třetí na stopadesátce za Wijasem a Formánkem.

Bodově nejúspěšnějším vrhačem byl vyškovský Jiří Osolsobě, který vyhrál kouli (16.53) a byl druhý v disku (45.33) a v oštěpu (50.10). Suverénní vítězství předvedl v kladivu Dominik Král, jenž poslal své náčiní na 61.28. Nejzajímavější běžecký čas zaznamenal vítkovický půlkař Martin Kovačech, který zaběhl 2:01.48.

V celkovém zúčtování se radovali z prvenství žáci domácího oddílu TJ Sokol Opava, kteří posbírali 216 bodů. Ze stříbra se radovali atleti SSK Vítkovice (179 b.) a bronz putuje do Kolína (166.5 b.).

Žákyně

Mezi žákyněmi byla jednou z nejvýraznějších osobností Tereza Elena Šínová z Atletiky Jižní Město. Ta si totiž připsala hned tři individuální prvenství. Nejprve zvládla nejlépe těsný souboj na šedesátce, kde proběhla cílem za 7.94 a nechala za sebou jak druhou Annu Kozlovou z Kolína (7.96), tak i třetí Barboru Hůlkovou z Jablonce (7.98). Následně Šínová jasně dominovala na stovce překážek, když jí jen těsně odolala čtrnácti sekundová hranice (14.02) a na závěr si odnesla jedenáct bodů i z dvoustovky překážek, kterou zvládla za 28.15.

Náročný sprinterský trojboj podstoupila právě Anna Kozlová. Druhé místo vybojovala nejen na šedesátce, ale také na třístovce, kde podlehla jen Barboře Malíkové (39.28). I zde scházely Kozlové dvě setiny k vítězství (39.30). Toho se nakonec dočkala na stopadesátce, kterou vyhrála v čase 18.69. Druhá byla Barbora Hůlková (18.84), která svými starty výrazně přispěla ke stříbrné pozici jabloneckého týmu. Její bilance byla třetí místo na šedesátce, druhé místo na stopadesátce a první příčka v dálce, kde triumfovala za 560 centimetrů. Dvojnásobnou vítězkou se stala Barbora Malíková, která vyhrála kromě třístovky i osmistovku v čase 2:16.58.

I soutěži dívek nakonec kralovaly žákyně ze Sokolu Opava. Jejich bodový zisk činil 157 bodů. Druhý byl TJ Liaz Jablonec (142 b.) a bronzový úspěch svých kolegů zopakovaly dívky z Kolína (1233.5).