přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. prosince 2017, 14:37

Žákovské střetnutí krajů bude s rekordmany

Halové mezikrajové utkání, které v sobotu hostí Stromovka, nabídne v několika disciplínách vysokou kvalitu. Představí se totiž takřka všichni autoři rekordních žákovských počinů z letošní sezóny.

Prosinec je pro ročníky narození 2002 posledním měsícem, kdy mohou před vstupem mezi dorostence vyniknout v nižší kategorii staršího žactva. Navíc v sobotu 9. prosince při tom obléknou dres reprezentanta svého kraje. Za každý ze 14 regionů nastupují dva zástupci (boduje však vždy jen jeden), v technických disciplínách je počet omezen na 20 startujících.

Nejzářivější vycházející hvězdičkou, která bude v pražské hale Otakara Jandery k vidění, je Jakub Davidík. Talentovaný středotraťař ze Stříbra se letos blýskl zejména při červencové evropské olympiádě mládeže v Györu, kde doběhl na trati 800 metrů třetí v národním rekordu 1:51.53. Jen tři týdny poté jako první žák v české historii pokořil na 1500 m hranici čtyř minut, když v Domažlicích zaběhl čas 3:58.64. Na obou tratích přitom vylepšoval vlastní výkony, které zaběhl na jaře: v květnu patnáctku za 4:00.71 v Českých Budějovicích a v červnu půlku v německém Řezně za 1:53.91. Letos dvojnásobný mistr republiky Davidík - v hale na 800 (kde také zlepšil NR), venku pak na 1500 m - se v barvách plzeňského kraje představí na kilometru. Čeká ho zajímavé měření s Nico Bokettou z pražské Atletiky Jižní Město, jenž zaběhl v hale národní maximum na patnáctistovce (4:07.27).

Také Tomáš Kratochvíl ze Sokola České Budějovice překonal český rekord už v hale, to když v lednu v Praze skočil 688 cm. Minulý víkend pak přidal při Mikulášské hale decimetr na 698. Opravdové haló však vyvolal v mezičase: zdoláním venkovního rekordu starého dlouhatánské tři čtvrtě století. V Brně dolétl v červnu na 724 cm, o 12 cm dál než v říjnu 1942 jeho předchůdce Jaroslav Fikejz. Navíc Kratochvíl není jen šikovným dálkařem, v Břeclavi na zářijovém MČR vyhrál i výšku a v sobotu bude k vidění v jihočeském dresu – vedle dálky – také na 60 m překážek.

V obou disciplínách se přitom utká s dalším rekordmanem, Samuelem Lawsonem. Olomoucký žák má všestrannost stvrzenou úspěchy ve víceboji – v hale vyhrál, venku byl čtvrtý. Na šampionátu v jednotlivých disciplínách Břeclavi vybojoval dvě individuální medaile, přičemž 200 m překážek vyhrál a v českém rekordu 25.21. Byl to už jeho druhý titul, o den dříve totiž spolu s kolegy z AK Olomouc, Sládkem, Šalmanem a Lochmanem vylepšil oddílový rekord na 4x60 m časem 26.99.

Dva rekordy ve své specializaci, skoku o tyči, ve venkovní sezóně zdolala Tereza Janíková. Členka opavského Sokola – v utkání tedy za Moravskoslezský kraj – posunula v půlce května na domácí půdě nejlepší český žákovský výkon na 373 cm, začátkem června pak v Třinci přidala centimetr na 374.

Výčet uzavřeme u vyrovnaných rekordů ve sprintu žákyň. Adéla Novotná z Liazu Jablonec 12. září v Brně časem 7.60 zopakovala 14 let starý výkon Kateřiny Čechové. Pár dní nato byla členkou štafety 4x60 m při MČR, v níž spolu s parťačkami Štanclovou, Kořínkovou, Richterovou (ta jediná bude v sobotu chybět) zaběhly čas 29.73 – už jako třetí kvartet v historii. Novotnou uvidíme v barvách Libereckého kraje vedle šedesátky také na jednom úseku 6x200 m.

Mezikrajové utkání staršího žactva v sobotu 9. prosince odstartuje před polednem: v 11:45 soutěžemi ve skoku o tyči a v 11:55 bude klání slavnostně zahájeno. Vyhlášení by mělo proběhnout v 16:45. Představit by se mělo téměř pět stovek atletů narozených v roce 2002 a mladších.

Michal Procházka

Vytisknout