přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. srpna 2010, 17:35

Zajímavosti (nejen) z uplynulého víkendu

Kdy začne Bolt naplno trénovat? V kterém sportu chtějí Keňané využít svůj běžecký talent? V čem je tajemství úspěchu britského týmu v Barceloně? Odpovědi naleznete na následujících řádcích.

Jamajská sprinterská superstar Usain Bolt začne s ostrou přípravou na podzim. „Od prvního říjnového pondělí (vychází na 4.) budu tvrdě makat na dráze, protože už se budu těšit na mistrovství světa,“ prohlásil Bolt pro média.


foto: www.graf.cz

Čtvrteční Weltklasse v Curychu, první ze dvou finále Diamantové ligy, má již třicet let stejného hlavního sponzora – banku UBS. Věhlasný mítink je vyprodán, 26 tisíc diváků uvidí na startu šest domácích-švýcarských finalistů z mistrovství Evropy, maratonský šampion Röthlin oběhne čestné kolečko.

Keňané začínají s biatlonem, trio Elijah Kiptoo, Titus Rotich and Enok Lagat zkoušejí start při letním poháru. Běžci s osobáky na dráze kolem 3:40 na 1500 a 13:40 na 5000 metrů žijí v německém Suhlu a trénují v německém Oberhofu. Momentálně jsou ve slovenském Osrblie, Rotich má pušku od svého trenéra, zbývající dva si ji museli vypůjčit od zdejší biatlonové federace. Loni údajně viděli poprvé sněhové vločky, příští sezonu (2011-12) již prý chtějí zkusit zimní verzi sportu, ti nejlepší by se mohli objevit i na olympiádě v Soči 2014.

Včera proběhl v polském Štětíně tyčkařský mítink. Z dvojice českých zástupců se vedlo lépe Janu Kudličkovi, který skočil 550 cm a skončil třetí. Štěpán Janáček se za 510 musel spokojit s devátým místem.  Zvítězil Ukrajinec Maxim Mazuryk, kterého na 560 cm upřednostnil před Rusem Gripičem čistší zápis. Obdobná soutěž proběhla i dnes v pražské Stromovce, 540 cm tu překonal Adam Ptáček.
Výsledky – ze Štětína naleznete na stránkách polského svazu, z Prahy pak zde.

V čem je kouzlo výborných výsledků britských atletů na ME? Legrace a hry, těmi prý uvolňovali ostrované napětí v přípravném kempu v Portugalsku, píše spikesmag.com. Na společné focení pořídil výškařský trenér Fuzz Ahmed stovku brýlí s černými obroučkami, velmi podobné těm, které nosí britský šéftrenér Charles van Commenee. Kouč narozený v Nizozemsku vzal žert s humorem. „Všichni jsme si je najednou nandali a jemu se to líbilo. Tým se pobavil a uvolnil,“ komentoval to čtvrkař Martyn Rooney. Jeho kolega Michael Bingham vtip dovedl dál, brýle si nasadil i při rozhovoru pro BBC před finále čtvrtkařské štafety.
Nebyla to však tahle jediná věc, jíž se Britové v kempu Monte Gordo, který je prý velmi izolovaný od okolního světa, bavili. Hráli hru, po níž následovaly tresty, a tak třeba Perri Shakes-Draytonová, která vyfoukla medaili Zuzaně Hejnové, předváděla štěkajícího psa, týmový lékař zase měl sehrát hada. Oslovení atleti si tento způsob uvolnění pochvalovali. „Stmelilo to tým dohromady. Byla to parta lidí, se kterou bych normálně nebyl, a bylo fajn s nimi prožít, co bych normálně neprožil,“ shrnul za všechny Rooney.

Michal Procházka

Vytisknout