přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. srpna 2003, 11:10

Zahájení MS v Paříži už lze počítat na dny

V pořadí deváté mistrovství světa v atletice se uskuteční od 23. do 31. července na Stade de France ve francouzské metropoli.

Českým atletům zbývá už pouhý týden na plnění limitů pro účast v Paříži, nominace se uzavírá v neděli 10. srpna. K dnešnímu dni na seznamu českých atletů se splněným A-limitem pro účast na mistrovství světa a obhájců titulu figuruje 17 jmen, z toho třináct mužů a čtyři ženy. Dalších sedm atletů má na svém kontě B-limit a kromě jednoho z kladivářů, kteří nominační kritérium splnili dva, by měli všichni do Paříže také odcestovat. Mezi horkými kandidáty na rozšíření řad českého družstva na MS ještě jsou mílařka Andrea Šuldesová, půlkař Roman Oravec či výškařka Zuzana Hlavoňová.

Foto: F. Macák


Jednou z velkých nadějí české výpravy pro Paříž je diskařka Věra Pospíšilová. Čtyřiadvacetiletá závodnice Olympu Praha vstupovala do letošní sezony s osobním maximem 64,10 m, několikanásobným zlepšením v průběhu léta dokráčela až k metě 67,71 m. Lepší výkon v letošním roce předvedla jen Ruska Sadovová (69,38 m). Pospíšilové patří i třetí pozice v neredukovaném pořadí světových tabulek sezony 2003. Při 2. kole Česká spořitelna extraligy na kladenském stadionu čtvrtá žena loňského ME poslala disk do vzdálenosti 66,66 m. Papírové předpoklady pro MS v Paříži tedy českou reprezentantku staví hodně vysoko, přesto si Pospíšilová žádné cíle do vrcholného závodu sezony neklade: „Konkrétní cíle pro mistrovství světa nemám. Jsem trochu pověrčivá, a proto nerada předpovídám výsledky.“ Dosavadní příprava Věře Pospíšilové vyšla bezvadně, nyní už před odletem do dějiště šampionátu zbývá jen něco přes dva týdny. „Momentálně mě čeká týden náročného tréninku, kdy absolvuji ještě spoustu hodů. Pracujeme také na technice,“ přiblížila Pospíšilová své následující tréninkové období. „Od příštího týdne přizpůsobíme trénink blížícímu se šampionátu. Chceme to provést tak, abych z každého tréninku odcházela s dobrým pocitem a nebyla unavená,“ dodala. Premiéru na velké seniorské soutěži si Pospíšilová odbyla na minulém mistrovství světa v Edmontonu. Tehdy dvaadvacetiletá závodnice se probojovala do užšího finále, kde obsadila výbornou sedmou příčku. Do Paříže už česká reprezentantka odcestuje v roli jedné z hlavních favoritek soutěže.

V disku mužů na pařížském mistrovství světa se představí česká jednička Libor Malina. Za prvořadý cíl považuje třicetiletý borec pražské Dukly postup do elitní dvanáctky. „Vidím tam čtyři až pět jasných finalistů, o zbývající místa by se měl strhnout vyrovnaný boj,“ odhaduje Malina, který v květnu v Turnově dosáhl výkonu 64,23 m, a v průběhu celé letní sezony udržuje kvalitní formu. „Mužský disk jde v posledních letech nahoru,“ konstatoval Malina, „v Edmontonu stačilo k postupu do finále 61,85 m, loni v Mnichově bylo potřeba skoro o metr víc.“ Na evropském šampionátu v Mnichově se diskaři prezentovali vynikajícími výkony, vždyť posledním postupujícím byl Rumun Oprea hodem dlouhým 62,70 m. K dosažení osobního cíle pro MS v Paříži pak Malina prohlásil: „Beru to tak, že pokud hodím 63 metrů, dostanu se do finále.“ Před letošním MS Malina zvolil přípravu více zaměřenou na ostré závody. „Hlavně mítinky v zahraničí jsou pro mě důležité. Setkávám se tam se silnou konkurencí,“ uvedl Malina. V neděli 10. srpna českého diskaře čeká mítink EAA v San Sebastianu, o šest dní později bude startovat v pražském Edenu při závodě Česká spořitelna extraligy. V Paříži pak Malina nastoupí do kvalifikace druhý den soutěže, tedy v neděli 24. srpna. Případné finále absolvuje o dva dny později. „Určitě je pro mě lepší, když je mezi závody jeden den pauza. V současné době házení obden praktikuji běžně,“ sdělil Libor Malina.

Starty uvedených českých závodníků na MS 2003 v Paříži:
Věra Pospíšilová (disk) – 23. 8., 16:10/17:55 – kvalifikace
25. 8., 20:20 – finále
Libor Malina (disk) – 24. 8., 9:45/11:35 – kvalifikace
                                 26. 8., 19:50 – finále

Tomáš Klement

Vytisknout