přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. února 2003, 06:29

Zachoval asi vypustí halovou sezonu

Zdravotní problémy pravděpodobně zabrání českému sprinterovi Radku Zachovalovi ve startu v závodech letošní halové sezony.

Bezprostředně po úspěšném doléčení potíží se zády, které ho provázely už od loňské sezony, zaskočily Zachovala silné bolesti v oblasti paty pravé nohy. Poslední dny soustředění v jihoafrickém Potchefstroomu tak sprinter Dukly Praha místo na atletické dráze strávil v rekonvalescenci. „Na žádné závody jsem v tu chvíli neměl ani pomyšlení,“ připomíná Zachoval svůj plánovaný úvodní start sezony v Jihoafrické republice na třísetmetrové trati. „Nemohl jsem ani obout tretry,“ přibližuje bolest pravé paty.

Po návratu do České republiky okamžitě následovala lékařská prohlídka, po níž byl konstatován zánět paty a výrůstek způsobující silnou bolest.
„Před dvěma lety jsem měl ostruhu pro změnu na levé noze, ale úspěšně jsem ji zažehnal silovějším tréninkem. Od té doby se bolest neozvala,“
vzpomíná Zachoval. Krátce po vyšetření se podrobil léčbě ultrazvukem, ale ta nepomohla, a tak se Radek Zachoval stále nemůže zbavit bolestí. „Pata pořád bolí, chodím teď jenom po špičkách,“ konstatuje. Za účelem odstranění těchto zdravotních problémů se Zachoval rozhodl pro radikální řešení. V pondělí si nechal dát od MUDr. Krejčího injekci na utlumení bolesti. O dalším průběhu léčby bude rozhodnuto v následujících dnech na základě Zachovalova aktuálního zdravotního stavu. „Teď musím nějaký čas čekat, co bude dál. Když mně bolesti v patě začaly, doufal jsem, že někdy v polovině února zahájím běžnou přípravu. Vzhledem k současné situaci je ale můj start v letošní halové sezoně vážně ohrožen,“ tuší Zachoval.

V úvodu roku se Radek Zachoval paradoxně obával, že se ozvou jeho ne úplně doléčená záda: „Speciálním cvičením jsem záda zpevnil, teď už jsou naprosto v pořádku.“ Náhlé potíže s patou a následné přerušení přípravy může Zachovala mrzet dvojnásob, protože v Jihoafrické republice se cítil ve vynikající formě: „Až na poslední dny se soustředění vydařilo dokonale. Mé tréninkové časy naznačovaly, že mě čeká velice zajímavá sezona.“Původní plán Radka Zachovala startovat na mítinku v Chemnitzu v běhu na 400 m a ve dvoustovce v Gentu se však brzy rozplynul.

Tomáš Klement

Vytisknout