přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Za tři týdny bude znám nejlepší atlet ČR

V sobotu 19. listopadu se v pražském hotelu Ambassador-Zlatá husa uskuteční vyhlašování nejlepších atletů České republiky za rok 2005.

Bylo osloveno více než 150 odborníků z řad novinářů, funkcionářů a trenérů, aby zaslali své anketní hlasy. Stejně jako v uplynulých čtyřech letech, i letos diváci uvidí vyhlašování ankety v přímém přenosu České televize.

Ve své dvaačtyřicetileté historii prošla anketa Atlet roku v Československu a později v České republice řadou změn, týkajících se soutěžních kategoriích. Poprvé se u nás nejlepší atlet vyhlašoval v roce 1962, od té doby byla anketa jen jednou přerušena. Stalo se tak v roce 1969. V roce 1997 vznikl systém, který je praktikován dosud. V anketě Atlet roku České republiky jsou vyhlašovány atletické osobnosti uplynulé sezony v kategoriích nejlepší atlet, junior, trenér a objev.

Vůbec nejvyšší počet titulů v anketě mají na svém kontě Helena Fibingerová a Jan Železný, kteří zvítězili sedmkrát. Po šesti prvenstvích získali Jarmila Kratochvílová, Ludvík Daněk a Imrich Bugár. Rekordmanem v počtu titulů v anketě Atlet roku samostatné České republiky je Jan Železný se šesti úspěchy. V posledních třech letech získal prestižní titul světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle.

Galavečerem české atletiky, který přenáší první program České televize v hlavním vysílacím čase, bude provázet dvojice bavičů Ivan Mládek a Milan Pitkin. „Jako atlet se necítím, ale stejně jako oni, ani já si nemohu dovolit moc lelkovat,“ říká Ivan Mládek a dodává: „Na vyhlašování se moc těším, konečně uvidím tolik známých atletických tváří pohromadě.“ Svým vystoupením zpestří večer Monika Absolonová, Hana Zagorová, Peter Nagy, Meky Žbirka, Lucie Bílá, Noid a skupina Chinaski.

Dosavadní vítězové ankety Atlet roku České republiky:
1993
Jan Železný, 1994 Jan Železný, 1995 Jan Železný, 1996 Jan Železný, 1997 Tomáš Dvořák, 1998 Šárka Kašpárková, 1999 Tomáš Dvořák, 2000 Jan Železný, 2001 Jan Železný, 2002 Roman Šebrle, 2003 Roman Šebrle, 2004 Roman Šebrle.

Tomáš Klement, David Klempíř

Vytisknout