přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Za sportovními fotkami na Staroměstskou radnici

Včera v podvečer byla slavnostně zahájena výstava věnovaná sportovním fotografiím roku 2008. Místo zde má nejen šestice profesionálů, ale také vybraní amatéři.

"Fotografie zachytí to, co neumí branky, body, sekundy," uvedl při zahájení předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Výbor pořádá výstavu spolu s Klubem sportovním novinářů.


Na snímku Stanislava Tereby z ligového zápasu Sparta - Inter Bratislava je brankář domácích Mirek Čtvrtvníček, který si jde v průtrži mračen pro míč - foto z výstavy: M. Procházka

Světový Tereba
Hlavní vystavující osobností letošního ročníku je živoucí legenda české, ale i světové sportovní fotografie Stanislav Tereba. Zveřejněné sbírce vévodí jeho nejslavnější snímek, jenž dostal v roce 1958 na World Press Foto v Haagu hlavní cenu výstavy, první cenu v kategorii sport a především se "Brankář v dešti" stal i Fotogtafií roku. "Mám ve své sbírce šest, sedm lepších, ale tahle byla nejvíc vytrpěna. Všichni kolegové v poločase odešli, protože začalo pršet," vzpomínal fotograf. "Chtěl jsem zaostřit na míč a abych zachytil provazce deště, zvolil jsem 1/30 vteřiny, do toho přišel brankář, ale naštěstí šel proti, takže jeho pohyb nebyl tak rychlý," popsal Tereba. Jeho černobílé fotografie na Radnici nejsou jen fotbalové, naopak široký záběr začíná u kolové a přes hokej končí až u atletiky.


Kolik těl, rukou a nohou je na obrázku? Foto z výstavy: M. Procházka

Nejen profíci...
Aktuální tvorbu reprezentuje pětice dalších profíků. Michaela Říhová vybrala snímky spojující křehké bytosti a drsný sport, tedy ženské rugby. Eduard Erben a Robert Sedmík představují své olympijské záběry z Pekingu, pro Erbena to byly již sedmé hry. Nechybí pochopitelně všichni čeští zlatí medailisté, včetně oštěpařky Barbory Špotákové, z královny sportu jmenujme Jamajského bleska Usaina Bolta.


Barbora Špotáková se raduje z vítězství na OH - foto z výstavy: M. Procházka

Vlastimil Vacek zvolil fotbalové momentky, k vidění je například selhání Petra Čecha na Euru. Vášní Jiřího Vojzoly je tenis, fotografovo snažení ve svém sportu komentoval: "Když se usměje Federer jednou za zápas, je to úspěch. Když hrají Safin a Baghdatis, je plná karta."


Čtvrté foto soutěže amatérů - foto z výstavy: M. Procházka

... i amatéři
Ale nejen to najdete v křížové chodbě Staroměstské radnice do 2. listopadu, vystaveny jsou také snímky amatérů. Deset nejlepších bylo vybráno z devíti stovek zaslaných fotografií, což je rekordní počet při šestém ročníku. Samotná výstava sportovní fotografie sahá mnohem dále, poprvé se konala v roce 1970, současnou podobu dostala před pěti lety.

Michal Procházka

Vytisknout