přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. března 2005, 08:02

Za Šebrlem přijel nový tréninkový partner Zsivóczky a bydlí u něj

Olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle má nového tréninkového partnera, ale i nájemníka.

Do jeho pražského domu se v pondělí nastěhoval maďarský vícebojař Attila
Zsivóczky, jenž se domluvil na spolupráci s trenérem Daliborem Kupkou a na letošní mistrovství světa v Helsinkách se bude připravovat společně s českým světovým rekordmanem.

Majitel osobního desetibojařského rekordu 8554 bodů vyjádřil přání připravovat se s Šebrlem během letošního halového ME v Madridu, kde český vícebojař obhájil titul. "Chtěl to zkusit, tak jsme se domluvili. Přijel včera a bude bydlet zatím u mě. Teď pořád mluvím anglicky," smál se dnes v rozhovoru pro ČTK Šebrle.

Týden se oba budou připravovat v Praze na Julisce, pak se na čtrnáct dní přemístí do Břeclavi. Následovat bude měsíční pobyt v Kalifornii v centru, kde trénuje Američan Bryan Clay, jeden z hlavních Šebrleho soupeřů. "Až se vrátíme, jeho bydlení nějak vyřešíme," uvedl český vícebojař.

Oba mají dohodu, že to spolu v přípravě zkusí do víceboje v Götzisu, který se koná na konci května. "Dneska jsme běhali na Dukle třístovky a pětistovky, což on umí. Jsem celkem unavený," přiznal Šebrle, který má v plánu ukázat Zsivóczkymu Prahu, ale současně zapochyboval, že maďarskému atletovi se bude na prohlídku po těžkých trénincích chtít.

Zsivóczky je vyhlášený běžec a výškař a s českými vícebojaři má dobré vztahy. Pomáhali si kdysi na závodech i s Tomášem Dvořákem, Šebrleho například dotáhl v roce 2001 při závěrečné patnáctistovce k pokoření hranice 9000 bodů.

Maďarský vícebojař, jemuž na konci dubna bude osmadvacet let, na velkou seniorskou medaili stále čeká. Nejlépe byl čtvrtý na MS v Edmontonu, z olympiády v Aténách si přivezl šesté místo. Kdysi byl považován za velký talent, v roce 1996 se stal juniorským mistrem světa. Díky spolupráci s Šebrlem se chce dostat do absolutní špičky.

A co partnerství přinese českému vícebojaři? "On trénoval sám a já také potřebuji k sobě vícebojaře. Navíc on je hotový atlet, nic se nemusí učit. A já se v tréninku víc hecnu," vysvětloval Šebrle, bývalý kolega trojnásobného mistra světa Dvořáka.

Spolupráce soupeřů z různých zemí není speciálně v české atletice výjimkou. S jedním ze svých velkých rivalů v minulosti trénoval také trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný. Brit Steve Backley byl častokrát v Nymburce a spolu jezdili i na soustředění do Afriky. "Naše vztahy se nenaruší, s Atillou jsem v pohodě," řekl Šebrle. "Když udělá dobrý výkon, tak budu rád," dodal.

                                                                                              ČTK