přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. března 2017, 10:37

Za mořem padaly skvělé výkony

V Evropě již halová sezóna skončila, ale za mořem byly na programu ještě školní šampionáty, na kterých padlo hned sedm nejlepších halových maxim tohoto roku a také dva juniorské světové rekordy.

Na mistrovství NCAA zářili hlavně sprinteři. Christian Coleman získal sprinterský double, který navíc podpořil jedinečnými časy. Na šedesátce při svém triumfu vyrovnal časem 6.45 nejlepší světový výkon. V historii běželo rychleji pouze pět mužů. Dvoustovku pak prolétl vítězně za 20.11, čímž se zařadil na třetí místo historických tabulek. Rychlejší byli pouze legendární Frankie Fredericks při svém světovém rekordu 19.92 a Američan Wallace Spearmon (20.10).

Jednoznačným vítězem čtvrtky se stal Fred Kerley. Jeho čas 44.85 ho řadí na čtvrté místo v historii halových klání. Rychleji běželi pouze světový rekordman Kerron Clement (44.57), Michael Johnson (44.63) a Grenaďan Kirani James (44.80). Hned za Kerleyem figuruje LaShawn Merrit (44.93). Pouze tento kvintet sprinterů se dokázal v historii dostat v hale pod 45 vteřin. Zajímavostí je, že z této pětice je Kerley jediným, který nemá v držení zlatou olympijskou medaili. Jeho mladší bratr Mylik doběhl v závodě třetí za 45.75. Stříbro bral Michael Cherry (45.64).

Také sprinterky přepisovaly letošní světové tabulky. Dramatický souboj na čtvrtce vyhecoval k nejlepšímu letošnímu času Shakimu Wimbleyovou a Kendall Ellisovou. Obě proběhly cílem shodně v čase 51.07 a dělí se o čelní pozici v letošních halových statistikách. Na dvoustovce si dokázala Arianna Washingtonová vylepšit osobní rekord na 22.42 a i ona nyní vévodí světovým tabulkám. Univerzitní šampionkou v kouli se stala v novém nejlepším světovém výkonu 19.56 Raven Saundersová. O poslední světové maximum letošní halové sezóny se postarala ženská čtvrtkařská štafeta univerzity z Jižní Kalifornie, která zaznamenala čas 3:27.03.

Juniorské světové rekordy pro Duplatise a Cunninghama

Již potřetí v průběhu letošní halové sezóny dokázal švédský tyčkař Armand Duplatis posunout hodnotu juniorského světového rekordu. Na středoškolském šampionátu v New Yorku se dokázal třetím pokusem přenést přes 582 centimetrů. V jeho podání se jedná dokonce o absolutní světový rekord této kategorie. Pod otevřeným nebem měl zatím lépe skočeno Rus Maxim Tarasov, který v roce 1989 zdolal 580 centimetrů. Jeho výkon pak vyrovnal v sezóně 2008 ještě Němec Raphael Holzdeppe. Duplatis má však nyní na svém kontě o dva centimetry víc. Zároveň také o centimetr překonal švédský národní rekord Alhaji Jenga z roku 2009.

Historické juniorské světové maximum vylepšil také Trey Cunningham na šedesátce překážek. Poprvé se mu to podařilo již v rozběhu, kde prolétl rovinku s ploty ve výšce 99 centimetrů za 7.45. Ve finále pak hodnotu světového rekordu své kategorie ještě posunul o pět setin na 7.40.

Zaskvěl se také sprinter Tyrese Cooper, který dokázal opanovat nejprve dvoustovku za 21.05 a následně kraloval i na čtvrtce, kterou vyhrál za 46.55. 

Petr Jelínek

Vytisknout