přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. září 2008, 13:18

Za dveřmi je víkend s mezistátky a také tyčkařskou soutěží na střeše obchoďáku

V Litomyšli a s Olomouci se svými vrstevníky ze zahraničí utkají žáci a atleti do 22 let. V pražském OC Šestka se představí prvotřídní tyčkaři. Prolog světové atletické tour 2009 obstará mítink v Šanghaji.

SOBOTA
Víkend „reprezentační omladiny“ otevřou ti starší, kteří se v sobotu od 9,30 hod na útulném stadionu v Litomyšli poměří se soupeři ze Slovinska a Maďarska. V české sestavě chybí olympionici, kteří do této věkové kategorie spadají - většinou již ukončili náročnou sezonu. Početně jsou naopak zastoupeni závodníci, kteří letos absolvovali MSJ v Bydhošti. Za všechny jmenujme vicemistryni světa Kateřinu Šafránkovou, která bude závodit v hodu kladivem. Nechybí ani medailistky z loňského MEJ - sprinterka Kateřina Čechová a vícebojařka Eliška Klučinová, která je nominována na dálku a výšku -  či šampion z téže soutěže o dva roky dříve, koulař Remigius Machura mladší. V oštěpu by se měl představit Jakub Vadlejch, který se nedávno blýskl juniorským národním rekordem.

Čeští junioři a juniorky se budou prát na mezinárodním poli i na úrovni oddílů. Závodnice ACP Olymp Brno cestují na evropský šampionát klubů do Srbska, kde se pokusí ve skupině A navázat na předchozí úspěchy. Juniory z Opavy čeká skupina B ve francouzském Rennes.

Prolog mistrovství ČR v silničním běhu obstarají netradičně o týden dříve Mladé Běchovice. Běžecký závod pro mládež se bude konat již po 43. a na závodníky širokého věkového rozpětí tří až 17 let čekají distance od 50 do 1300 m (více na www.mladebechovice.cz). Jako doprovodný program proběhnou Dětské závody s Českou spořitelnou, kde si děti mohou zábavnou formou vyzkoušet základy některých atletických disciplín.

Početná světová špička včetně šestnácti olympijských medailistů z Pekingu se představí při čtvrtém ročníku Golden Grand Prix v čínské Šanghaji. Mítink IAAF je současně zahajovacím závodem Světové atletické tour 2009, při níž lze získávat body pro účast na Světovém atletickém finále, které se příští rok uskuteční v řecké Soluni.

NEDĚLE

Na minutu přesně o den později po MU dvaadvacetiletých by mělo pro české žáky začít v Olomouci tradiční utkání se Slovenskem. Nominace do dvou národních týmu – „A“ a „B“ - vznikala na základě výsledků nedávného mistrovství republiky. „Jedeme pochopitelně vyhrát, co se dá,“ nechal se slyšet svazový trenér mládeže Jiří Kreuter na adresu obou výběrů.

Skvělá konkurence je pozvána na premiérovou exhibici ve skoku o tyči, která začne v neděli od 16 hod na horním parkovišti pražského OC Šestka. Představit by se mělo po šesti skokanech a skokankách v každé kategorii, kteří se budou střídat na jednom doskočišti  po každé dokončené výšce. Ženy začnou na 380 cm, muži o metr výše a tento rozdíl by měl zůstávat i při dalším zvyšování. Zvláštní odměny jsou vypsány, vzhledem k umístění soutěže jak jinak, než na hranice s šestkou – tedy 460 a 560 cm, hlavní cena – osobní automobil – je pak za zdolání šesti metrů.
Poli tyčkařek vévodí pátá z olympijských her Monika Pyreková, se kterou z Polska přijede další z olympioniček Joanna Piwowarská. Americkou školu reprezentuje Jillian Schwartzová s OR 461 cm. Z českých závodnic se představí Jiřina Ptáčníková a Eliška Šípová.
Mezi muži nalezneme taktéž držitele pátého místa z OH, je jím Rus Dmitrij Starodubcev. V sektoru, převzatém ze zavedené Pražské tyčky, se utká s Američanem Jeffem Hartwigem, který už dokázal skočit 603 cm, s Polákem Adamem Kolasou (OR 575 cm) a trojicí Čechů – Janem Kudličkou, Adamem Ptáčkem a Miroslavem Teleckým.

Svoji Challenge uzavřou chodci. Do finále ve španělské Murcii vstupují v pozici lídrů Norka Kjersti Plätzerová a Mexičan Eder Sánchez. Oba však o své prvenství v celkovém pořadí ještě mohou přijít.   

 

Adam Pražák

Vytisknout