přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. května 2011, 18:09

Z víkendových výsledků a událostí

Přinášíme přehled výkonů roku a zajímavých výsledků českých atletů. Dále už také známe jízdní řád kladivářské challenge, kam se posunula kauza „král Carl a politika“, i to, čím začne sezonu dálkař Howe.

Výkony roku ve štafetách a diskaře Cadeeho, double Semenyaové
Vynikající úroveň měly štafetové souboje ve Philadelphii, v nichž se střetly USA se světem. Na vrchol třídenního klání dorazilo téměř padesát tisíc diváků a vidělo v nejsledovanější mužské štafetě prvenství hostujících Jamajčanů, kteří ve špičkovém složení Powell, Frater, Carter, Mullings zaběhli 38.33. O pouhou desetinu zpět finišovalo americké kvarteto označené „Red“ – Dix, Spearmon, Kimmons, Rodgers a vynikající čas (38.66) předvedlo i „USA Blue“ (Gatlin, Patton, Crawford, I. Williams).
Zbylé výkony roku padly v ženských štafetách. V té stovkové složily L. Williamsová, Felixová, Myersová a Jeterová 42.28, ve čtvrtkové se o nejlepší čas sezony 3:22.92 postaral další hvězdný výběr Richards-Rossová, Dunnová, (opět) Felixová a Hastingsová.

Holanďan Eric Cadee se v americké Chula Vistě blýskl nejdelším diskařským hodem roku 66.95 metru. Úřadující mistryně světa na osmistovku Caster Semenyaová si na domácím univerzitním šampionátu v Stellenboschi připsala prvenství na delší i kratší trati. Patnáctistovku zvládla za 4:22.64 a později čtvrtku za 53.18.

Melich metr od limitu, vítězná trojka Bařinové a porážka Sekyrové od Kamínkové
Lukáš Melich útočil na kvalifikaci do Tegu na vrhařském mítinku v Mladé Boleslavi. K tomu, aby splnil mírnější z limitů pro účast na MS v Koreji, chyběl Melichovi při 75.12 necelý metr, přesně 88 cm. Na hladké trojce při „Kansas Relays“ nenašla přemožitelku Martina Bařinová. Již jistá účastnice ME v Ostravě na stýplu přidala k prvenství i solidní čas 9:42.21. Petra Kamínková při Memoriálu Karla Raise na 15kilometrové trati z Počerad do Loun předčila svou přemožitelku z půlmaratonské republiky Ivanu Sekyrovou o celou minutu a půl, v cíli se Kamínková objevila za 52:31. Mužům vládl jednoznačně Artur Kern za 47:28.
Výsledky: Ml. Boleslav; Kansas; Louny

Kladivářská challenge zná místa konání i odměny
IAAF zveřejnila podrobnosti k druhému ročníku specializovaného vrhačského seriálu. Celkem si kladiváři a kladivářky rozdělí 202 tisíc amerických dolarů. Vítězové jednotlivých mítinků vydělají 2000 USD, král a královna seriálu si každý přijdou na 30 000 USD. Do konečného účtování se počítají tři nejlepší výsledky, případné překonání světového rekordu přinese autorovi nebo autorce metrový bonus, vyrovnání pak půlmetru navrch.
Mužská challenge začne již tuto neděli (8. května) při „Seiko Golden Grand Prix“ v Kawasaki s hlavní – domácí – hvězdou Koži Murofušim, který obhajuje prvenství v celém seriálu. O čtyři dny později (12. 5.) se rozjede boj i v ženské kategorii, a to na mítinku „Colorful Pre-Championship“ v místě pozdějšího konání MS v Tegu. Kladivářkám loni vládla Němka Betty Heidlerová. Po Kawasaki následuje šest dalších mítinků pro kladiváře: Rio de Janeiro, Ostrava, Žukovskij, Madrid, Rieti a Záhřeb; a po Tegu pět pro kladivářky: Rio de Janeiro, Dakar, Ostrava, Žukovskij a Rieti.

Lewis stále mimo kandidátku do Senátu
V závěru minulého týdne se posunula dál kauza někdejšího devítinásobného olympijského šampiona v úsilí o politickou funkci. Soudce Hillman v New Jersey, do jehož státního Senátu by Carl Lewis rád kandidoval, odmítl atletovy argumenty. Lewis prostřednictvím svého právního zástupce Tambussiho tvrdil, že ustanovení o povinnosti bydlet ve státě čtyři roky odporuje ústavě a navíc je vzhledem k technologickému pokroku po 167 letech zastaralé. Hillman oponoval tím, že „i ve věku internetu je značný rozdíl mezi tím, co si kdo poslechne a přečte na obrazovce počítače a tím, co si vyslechne a zjistí v místní kavárně nebo hasičské zbrojnici“. Lewis podle Tambussiho vyjádření boj nevzdává a bude prý pokračovat u federálního soudu.

Howe ve stopách Rosolové?
Italský dálkař Andrew Howe začne sezonu čtyřstovkou na domácí půdě v Pavii. Na rozdíl od Rosolové se však nedá předpokládat, že by z toho bylo něco více než pokus vyvolat úspěšnou minulost. Před pěti lety totiž Howe odstartoval rok vynikající čtvrtkou za 46.03 a dotáhl to v sezoně až k dálkařskému titulu mistra Evropy v Göteborgu.

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout