Z Hodonína do Skalice kralovala Vrabcová

pondělí 19. prosince 2016
26. ročník přeshraničního závodu z jižní Moravy na Slovensko po trase Hodonín-Holíč-Skalica se stal kořistí Evy Vrabcové Nývltové. Mezi muži se na 12,6 km trati prosadil maďarský reprezentant László Gregor. Z 567 přihlášených se na start nakonec postavilo 430 běžců (všichni dorazili do cíle).

Teplota kolem nuly nikterak nevadila někdejší lyžařské a nyní už i atletické olympioničce Evě Vrabcové. Šest dní po 15. místě na ME v krosu se postavila na oblíbenější silnici, a s rovinatými dvanáct a půl kilometry si poradila za 42 minut 11 vteřin, čímž ustavila nový traťový rekord, a v celkovém pořadí obsadila 14. místo. Druhé Ukrajince Valentyně Kiliarské nadělila dvě a půl minuty (44:44), s o něco menším odstupem doběhla třetí Maďarka Tünde Szabóová (45:56). Těsně pod stupni skončila nejlepší Slovenka Soňa Vnenčáková (46:16), páté místo patřilo opět maďarské běžkyni, Agnes Kissová (46:53) navíc ovládla i kategorii nad 35 let.

Mezi muži se rozhodovalo v dlouhém finiši, více sil v něm měl a absolutním vítězem se stal László Gregor. Člen maďarského Benedek týmu se dostal do cíle za 37:46 a přespurtoval tak o šest vteřin Jiřího Homoláče 37:52. Nešlo však o nějaké taktizování, vždyť tempo obou borců je na hranici průměru třech minut na kilometr, tedy žádná adventní vycházka. Ani třetí Oleksandr Matvijčuk z Ukrajiny nebyl příliš daleko, na vítěze ztratil přesně půl minutu 38:16. Umístění pod pódiem zabrali čtvrtý Maďar Bene a pátý Ukrajinec Vereckyj (38:36 a 38:52), nejlepším Slovákem byl na šestém místě Jozef Urban (39:20), z českých běžců se do desítky vešli ještě osmý Robert Míč a devátý David Kákona.

Michal Procházka, foto: askskalica.com