Z boje o zlatý poklad vypadl v Curychu jen Alekna

Nejprestižnější atletický podnik planety Weltklasse, který se v Curychu uskutečnil v pátek 6. srpna, snížil počet kandidátů na podíl na milionovém jackpotu v Golden League.

V rámci Zlaté ligy je pro letošní rok vypsáno 12 disciplín, v pěti z nich byl po předchozích třech dílech seriálu ještě ve hře jackpot. Jako první z těchto ostře sledovaných soutěží odstartoval disk mužů s adeptem na podíl na zlatém pokladu, litevským silákem Virgiliem Aleknou. Ten se po první sérii dostal do vedení hodem dlouhým 66.96 m. Podobně zahájil soutěž trojskokanů další neporažený v letošním ročníku Golden League, úřadující mistr světa v hale i pod otevřeným nebem Christian Olsson. Prvním pokusem švédský borec dolétl na 17.13 m. Zatímco Olsson své účinkování na Weltklasse nakonec proměnil ve vítězství výkonem 17.46, Alekna ztratil neporazitelnost, když v nabitém závodě podlehl vítězi posledních dvou ročníků curyšského mítinku Róbertu Fazekasovi. Maďarský diskař se blýskl čtvrtým nejdelším pokusem sezony 69.77. Alekna za výkon 69.21 bral druhou pozici, a tak přišel o šanci na podíl na jackpotu. „Je to sport,“ poznamenal litevský diskař po závodě, „Samozřejmě jsem ale čekal, že budu pokračovat ve své cestě za jackpotem, ale dnes jsem měl technické problémy. Na olympiádě si to vynahradím.“ Třetí v pořadí Zoltán Kövágó z Maďarska poslal disk do vzdálenosti 68.93, výtečnou úroveň soutěže podepsala legenda světového disku Lars Riedel, který výkonem 67.90 skončil čtvrtý.

Trojskokan Olsson se v průběhu závodu zlepšil na 17.46, a tím uhájil prvenství o 8 centimetrů před Ameičanem Kentou Bellem, třetí příčku obsadil Rumun Marian Oprea za 17.27. „Dnešní vítězství je pro mě velmi důležité,“ zdůraznil Olsson, „je dobré odjet do Atén s tím, že jsem ještě ve hře o jackpot na Golden League. V dnešním závodě jsem se necítil příliš svěží, protože jsem teď hodně tvrdě trénoval.“

Dvaatřicet závodů v řadě neporažený Felix Sánchez udělal v Curychu další krok k tomu, aby mu po skončení seriálu Golden League patřila část milionové odměny pro vítěze na všech šesti mítincích. Dvojnásobný mistr světa na 400 m překážek vyhrál v čase 47.92 a navázal tak na svá prvenství na Weltklasse v letech 2001 a 2003. Na předposlední překážku přitom reprezentant Dominikánské republiky naskakoval až jako třetí, ale stupňovaným závěrem udolal svého největšího soupeře, vedoucího muže letošních světových tabulek, Jamese Cartera z USA. Vítěz americké olympijské kvalifikace se musel sklonit ještě před svým krajanem Bershawnem Jacksonem, jemuž v čase 48.21 podlehl o 13 setin.

Ve výškařském sektoru nastupovala se třemi prvenstvími v letošní Zlaté lize jihoafrická závodnice Hestrie Cloeteová. Úřadující mistryně světa na Weltklasse nepřipustila podobné drama jako při Golden League v Paříži, kde vítězství vydřela až po rozeskakování s Ukrajinkou Sťjopynovou. Na stadionu Letzigrund pětadvacetiletá výškařka vyhrála po zdolání 2.04 m, čímž vyrovnala letošní světové maximum Rusky Slesarenkové. Rovné 2 metry překonala druhá v pořadí Blanka Vlašicová z Chorvatska.

Závěrečným během 76. ročníku mítinku Weltklasse se stala čtvrtka žen. S napětím se očekávala výzva světové šampionky Any Guevarové k souboji se suverénkou této sezony, Tonique Williamsovou-Darlingovou z Baham. Hovořilo se také o letos premiérovém pokoření hranice 49 vteřin. Závod, v jehož první polovině měla navrch mexická závodnice, zvedl diváky ze sedadel. Zvláště poté, kdy Williamsová-Darlingová vyrovnala ztrátu a v cílové rovince nedala ztuhlé Guevarové šanci. Bahamská čtvrtkařka zvítězila za 49.73 a k odměně z milionového jackpotu ji dovedou prvenství v posledních dvou závodech na 400 m v letošním ročníku Golden League, v pátek 3. září v Brusselu a o devět dní později v Berlíně.

Výsledky mítinku Golden League Weltklasse naleznete ZDE.