přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. září 2010, 19:05

Z Běchovic na Žižkov po stočtrnácté

Poslední zářijovou neděli mají v kalendáři silně zakroužkovanou všichni příznivci tradiční běchovické desítky.

Od slavného patníku na 13. kilometru českobrodské silnice se vydá přes tisíc běžců po náročné trase se stoupáním v Hrdlořezech do cíle na Pražačce. Poběží se o mistrovské, ale i veteránské medaile.

Opět Kamínková?
Loňským triumfem načala Petra Kamínková druhou desítku svých prvenství na mistrovství ČR. Náskok to však byl ze všech úspěchů nejtěsnější, Ivanu Sekyrovou předčila o 9 vteřin. „Kdyby to byla rovinatá desítka, tak bych si hodně věřila. Ovšem běchovická trať je specifická, navíc s těžkým výběhem a kopce já opravdu nemám ráda,“ uvedla Kamínková. „Navíc já za soupeřku považuju nejen Ivču, ale i další, co se postaví na start. A je to desítka, na té se může stát cokoli,“ je si vědoma jedenáctinásobná šampionka, která chce v neděli 26. září běžet především pro radost a ví, že jednou její série skončí.

„Budu radši, když mě porazí některá z mladších. Navíc jsem zjistila, že už se nedovedu zmáčknout, tak jako dřív. V neděli bych si to chtěla hlavně užít, doufám, že vyjde počasí. Medaili bych ale chtěla určitě,“ přála si nakonec Kamínková, která stejně jako loni absolvovala o víkendu před Běchovicemi půlmaraton ve zvlněném terénu švýcarského Usteru a už počtvrté tu skončila těsně pod stupni vítězů. Dobře si tu vedla i Radka Churáňová, kterou bychom určitě měli rovněž zařadit mezi medailové uchazečky.

bechovice_plakat_b.jpg
(plakát lze zvětšit)

Česká elita vs. trio hostů
Loňský šampion Jan Kresinger mezi startujícími chybí, jedním z adeptů na uvolněný trůn tak bude nepochybně velezkušený Róbert Štefko, před rokem v rámci MČR v cíli hned za svým svěřencem. Závod sedmkrát celkově vyhrál a po změně občanství se i přes blížící čtyřicítku stal třikrát mistrem ČR. Sám však svou roli vnímá velmi pragmaticky. „Už několik závodů je jasné, že každý je schopný se mnou závodit. Ti mladší by už měli vyhrávat, takový Milan Kocourek je výkonnostně evidentně někde jinde,“ připomněl Štefko borce, jenž by měl být v dresu Kroměřížských náhradou za Kreisingera. „V mém případě je to spíš otázka náhody a štěstí. Zkušenosti sice mám, ale kondici už ne,“ uznal realisticky 42letý matador.

Pravdou zůstává, že mladých talentovaných bude na startu několik, loňští junioři Bajza a Homoláč, o dva roky starší Kourek, loni bronzový, a počítat je třeba i s Krunkou, Mikulenkou nebo Pavlištou.

Nejen o mistrovské medaile
O tituly šampiona České republiky se bude bojovat od vzniku ČAS v roce 1969 po 42. 10 031 metrů z Běchovic na Pražačku ovšem absolvuje také spousta běžců v nemistrovských kategoriích. V 11 hodin vyrazí na trať všechny ženy, o půl hodinu později se na ni vydají muži-veteráni nad 40 let. Mladší pánové a také účastnici republikového šampionátu uslyší svůj startovní výstřel v pravé poledne. Z doprovodných akcí zmiňme Mladé Běchovice, které proběhly uplynulý víkend a jejichž součástí byla další prezentace projektu ČASu „Atletika pro děti“, a In-line závod/volnou projížďku, která se uskuteční v neděli od 10:30 na poloviční, 5km trati, a startuje rovněž u „patníku“.

Na Běchovice přes net nebo na místě
Přihlášení přes internet za dvě stovky nebo přímo na místě za dvojnásobek, to jsou možnosti, které se zájemcům nabízely, resp. nabízejí (přes net už je uzavřeno). Více než tisíc běžců využilo první variantu, do mistrovských kategorií se nahlásilo na sto běžců. S registracemi na místě by tak konečné číslo závodníků mohlo činit něco mezi 1100 až 1200.

Na stovky běžců od rekreačních až po profesionály čeká obtížná trať, již webové stránky Běchovic stručně popisují takto: „Bezprostředně po startu v obci Běchovicích je mírný, asi 300 m dlouhý sklon, pak rovina; na 7 km se silnice snižuje prudkým svahem (vrch Tábor) cca 500 m, pak ihned zase přechází ve značné stoupání až do 1 km před cílem (vrch Hrdlořezy) a odtud pak již v pozvolný sklon až k cíli v Žižkově.“

Michal Procházka

Vytisknout